Voor gasflessen bel Rietvink 22 Evacuatie Mujo Blokker Dankzij een advertentie van de middenstander Rietvink in de Badbode van 31 juli 1954 kwam Clock-redacteur Muja Blokker op het spoor van mevrouw Riet Eradus-Rietvink. Er volgde een geanimeerd gesprek. Gezin Rietvink 7 947. Vlnr: Bep, moeder, Jannie, Riet en vader Op de vraag hoe haar familie in Callantsoog gekomen is, ver telde Riet Eradus dat haar moeder, Johanna Cornelia Sophia Oskam, op 29 oktober 1913 geboren werd in Oudewater, Zuid Holland. Haar ouders hadden daar een boerderij en er was brand geweest. Zij was toen zes jaar oud. De familie besloot, zoals veel boeren in die tijd, om naar het noorden te verhuizen. Daar was de grond kaler, maar wel goedkoper. Zij reisden per trekschuit met inboedel en koeien richting Amsterdam, waar overnacht werd. Die overnachting op de boot was een grote belevenis voor de 6-jarige, verbaasd en enthousiast over al die lichten in die grote stad. Vanaf Am sterdam voer de schuit via het Noordhollands Kanaal naar De Stolpen. Met de koeien lopend langs de weg ging het van daar naar de boerderij aan de Uitlandseweg, tegenover de ingang van het Zwanenwater. De moeder van Riet had een oudere broer Cor en twee jongere broers, Teun en Gijs. De vader van Riet, Klaas Rietvink, werd op 18 september 1909 in de Anna Paulownapolder geboren. Door de waters nood in 1916 belandde het gezin in Koegras, waar hij als 6-jarig jochie naar school ging. Op jonge leeftijd ging hij al aan het werk. Voor zijn huwelijk had hij een baan bij Am- buul, die aan de Abbestederweg een boerderij annex slage rij had. Soms reed hij vee voor zijn baas naar de markten in Purmerend en Schagen. Riet vermoedt dat Johanna en Klaas elkaar leerden kennen op het strand of tijdens het uitgaan. Ze trouwden in 1932 in Julianadorp. Daar konden zij een huisje krijgen, later zijn ze naar Callantsoog verhuisd. Uit dit huwelijk zijn vijf kinderen geboren: Bep (1933), Riet (1935), Jannie (1938), Jan (1950) en Marianne (1954). Riet is in Julianadorp geboren aan de Langevliet, haar ge boortehuis staat er nog. Het gezin verhuisde voor de oor log naar Callantsoog, naar Dorpsweg 3. Dat huis werd ge huurd van Jaap en Mien de Waal, die in het dorp een café hadden. Riet doorliep de eerste en tweede klas bij juffrouw List. Zij vertelt, dat de kinderen tijdens de lessen in de kerk onder de kerkbanken moesten schuilen voor de vallende bommen. In 1942, toen alle bewoners het dorp uit moes ten, verhuisde het gezin Rietvink naar Alkmaar. De nieuwe wijk De Bergerhof was net klaar voor bewoning. Er kwamen veel evacués vanuit Den Helder en de wijk werd daarom De Helderse Buurt genoemd. Zij kwamen te wonen in de Madeliefstraat en het mooie was dat er meer Callantsogers in de buurt zaten. Vader Klaas werkte toen voor de firma Daalder, die daar huizen geregeld had voor het personeel. Toen het gezin in 1947 terugkeerde naar Callantsoog had Riet haar lagere-schooljaren er op zitten. Ze kwamen terug in hetzelfde huis. Vader Klaas kon het toen kopen en moe der Johanna was de koning te rijk. Vader werd eigen baas en had een bodedienst. Riet vermoedt dat hij dat van Jaap de Waal overgenomen had, maar dat weet ze niet zeker. Hij reed toen in een T-Ford.

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 4