M ■p "Dat is toch vre-se-lijk?" Helsinki THE RURAL COMMUNE >7- Of. Kees van Eek met een doos spekkies tijdens een lampionoptocht Behalve op het strand, zijn er ook tal van kinderactiviteiten op het Dorpsplein. De festiviteiten worden traditiegetrouw afgesloten met de nazomerse lampionoptocht met fanfare door het dorp. "In de tuin van Seinpost zongen de kinderen en na afloop kregen ze een spekkie van Kees van Eek." Ook lopen mee: Eli Asser en zijn kinderen Hella en David. As ser geniet nationale roem met zijn komedieseries 'tSchaep met de 5 pooten en Citroentje met suiker die de KRO in de ja ren 1969-1972 uitzendt. Corry herinnert zich een opmerking van zoontje David. "Het was een heldere sterrenhemel. Het jongetje kijkt omhoog en zegt:'Kijk Hella, allemaal gaatjes in de lucht'." Een andere keer laat ze een draaiorgel komen. "Voor een orgeldraaiwedstrijd. Badgasten mochten dan aan het orgel- wiel draaien; dat is moeilijk, hoor! Ik ben nog wezen mansen met zo'n centenbakje, maar ik liep toen op heel hoge hakken - geen gelukkige combinatie." En 's avonds is er touwtrekken op het strand voor volwasse nen. "Er gebeurde een keer iets engs. Eén deelnemer, een lec tor uit Leiden met een nogal gezet postuur, werd helemaal purper. Gelukkig was er een dokter aanwezig, eveneens bad gast, en die heeft hem geholpen. Maar ik heb het nooit meer gedaan!" Nee, dan liever een wijnfeest op het strand. "Dat werd een gezellige avond: flessen met kaarsen voor de sfeer, Kees Worp regelde een geluidsinstallatie en er was een vlonder om op te dansen. Overigens: de moeder van Kees, mevrouw Worp dus, had een postkantoortje. Zij wist alles. Vroeg ze een keer:'Bent u mevrouw Kloosterboer? O, dan hebt u gisteren bezoek gekregen!"' Voor bejaarden - "vanaf 65 jaar" - zijn er de bloembollenmozaïektochten naar Anna Paulowna en Breezand. Vertrekpunt: het gemeentehuis. "Herman Bloem van de gemeente regelde in Anna Paulowna een zaal, inclu sief koffie en gebak. Deelnemers met eigen vervoer werd gevraagd andere deelnemers in hun auto te vervoeren.Toen ik een echtpaar - dat dit makkelijk had gekund! - vroeg ook enkele mensen mee te nemen, kreeg ik een koude douche: 'Als wij uitgenodigd worden, willen wij gereden worden.'" Ze kan het nóg niet begrijpen: "Dat is toch vre-se-lijk?" "De naam Isaksson is van Finse origine," vertelt Corry. "En ik ben altijd benieuwd geweest naar de oorsprong van die naam, naar verre familie dus. In 1964 werd het wereldkam pioenschap allround schaatsen in Helsinki verreden. Willem en ik zijn daar naartoe geweest. Coach van het Nederlandse team was Klaas Schenk, goede bekende van de familie en vader van Ard die internationaal debuteerde. Het was heel indrukwekkend: mooie ijsbaan, fraai geklede Lappen. En zo stond ik - terwijl ik helemaal niets van schaatsen wist! - tij dens sommige wedstrijden naast Klaas Schenk op het ijs." Rudie Liebrechts wordt derde in het eindklassement, Ard Schenk zevende en Kees Verkerk eindigt op de elfde plaats. Een bezoek aan Finland is natuurlijk niet compleet zonder Pohtimolampi, the sport and recreation centre where both a camping site and a modern youth hostel can 1964. Rendiertocht in "een heel klein sleetje" eindigt spectaculair een rendiertocht door de sneeuw aan de poolcirkel. Ook Corry waagt zich er aan; het wordt een angstig avontuur. "Ik zat in een heel klein sleetje, getrokken door een rendier dat heel rustig voort sjokte. Té rustig volgens de begelei dende Lap. Die klapte onverwachts in z'n handen. Het dier schrok zó, dat het op hol sloeg, in volle vaart recht op een ravijn af. De mensen die het zagen gebeuren schrokken enorm. Pal voor de afgrond kon ik me aan de bumper van een Hollandse Daf vastgrijpen; door de schok hield het ren dier in, kwam blijkbaar bij zinnen en stopte nét op tijd. Van pure opluchting begonnen de mensen te applaudisseren." Hoofddoel van de Finland-trip is echter het genealogisch on derzoek. Na Helsinki reist het echtpaar daarom door naar Turku in het zuidwesten van Finland. "De dienstdoende Statsarchivar aldaar vertelde ons het een en ander en haalde bovendien een doopattest te voorschijn van mijn grootvader Fredrik Isaksson Nyholm, gebo ren op 30 juli 1844." rsAnrt***Ytssr',,',j '/y.y's•C-/'-- - .c^y /C. jy£-ey-r >--y. -y - V- *"s"' /m Doopattest van grootvader Fredrik Isaksson Nyholm, geboren op 30 juli 1844

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 20