'Is hier nog plaats voor Amsterdamse kinderen?' 3 Corry: "Frits moest voor de Arbeitseinsatz gekeurd worden, dat gebeurde in een hospitaal in de Utrechtse wijk Oog in Al. Op een gegeven moment kreeg ik een telegram van hem, hij was ten einde raad: 'Kom over, red mij!'Wel, ik er naartoe. Loop het hospitaal in, word naar Frits gebracht - die was duidelijk over z'n toeren neem hem mee en zeg tegen een dienstdoende arts:'Tekent u even een papiertje dat ie afgekeurd is?'Tot mijn eigen verbazing doet die dok ter dat en even later liepen Frits en ik de poort uit." Na een korte pauze: "Ja, ik was zo brutaal als wat, hoor!" Ook een jongen uit Floorn - "Smit heette hij, de voornaam weet ik niet meer"- kan op haar hulp rekenen."Die kon ner gens eindexamen doen. Via via vonden we een docent in Flengelo, die dit wel wilde regelen. Op 18 augustus mocht hij naar Hengelo komen. Zijn zus en ik gingen mee - dat moest een leuke dag worden. Tijdens een treincontrole vreesden we even voor die jongen - 18 jaar, Arbeitseinsatz -, maar tot onze verbazing pakten ze mijn persoonsbewijs.'lsaksson?'Er werd op mijn haar gewezen:'Is dat echt? Ben je Joods?"Nee,' zei ik meteen, 'Fins!' Ik wist: dat land is nu overspoeld met Duitsers. Ze accepteerden het en we zijn weer heelhuids thuisgekomen. En ja, die jongen heeft examen gedaan. Ik meen dat hij dokter is geworden." Kort daarna begint Corry een florissant handeltje. "Alles was schaars in die tijd. Maar ik wist een adres in St. Pancras - ik werkte toen in Noord-Scharwoude - waar je shag kon be machtigen, eigen teelt. Dat verkocht ik dan door voor vijf, zes gulden per afgemeten portie. Daar heb ik nog een ency clopedie van gekocht, zestien delen Winkler Prins." "Daar heb ik nog een encyclopedie van gekocht, zestien deien Winkler Prins." Het is ook tijdens de oorlogsjaren dat Corry haar toekomsti ge echtgenoot ontmoet: Willem Kloosterboer, geboren en getogen in St. Pancras. In Callantsoog staat Willem vooral bekend om zijn schen kingen aan de kerk. Minder bekend is zijn rol in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Onder de schuilnaam 'De Bie' is hij met zijn verzetsgroep betrokken geweest bij wa pendroppings in de Beemster. "11 Oktober 1944 ging het mis," vertelt Corry. "Willem ging op weg om wapens te halen in de Schermer. Hij moest zich melden bij een man met een hond. Er was een herkennings code afgesproken: 'Is hier nog plaats voor Amsterdamse kin- deren?'Toen Willem dat vroeg, luidde het antwoord:'Nee, we zitten vol, ga maar naar...' Dat betekende onraad. Hij is daar om uitgeweken naar een klooster in Nieuwe Niedorp. Met andere mensen uit zijn verzetsgroep is het toen slecht afge lopen. Tijdens een confrontatie met Duitse militairen, onder leiding van de SS'er Willy Lages (één van de 'Vier van Breda'), is een aantal van hen op brute wijze vermoord. Onder wie Floor Niele, een vriend van Willem."Ze pauzeert even."Bij de kerk in Oterleek staat een monument met alle namen van degenen die in die verzetsgroep zaten." Zelf speelt Corry een naar eigen zeggen "heel bescheiden rol" in het verzet. Als koerierster. "Dan verstopte ik in mijn schoen een brief van Willem aan een collega-verzetsstrijder. Daar fietste ik naartoe en dan vroeg ik: 'Meneer, er zit een spijker in mijn schoen, wilt u die er uit halen?' Dan gaf ik mijn schoen, de brief werd verwijderd en een andere, voor Willem, terug gestopt." Ze pakt een bundel gedichten."Kijk, dat weet ook bijna nie mand, maar Willem was heel kunstzinnig. Hij zong, schreef poëzie." Ze wijst op een gedicht met de titel Doodsbericht. "Dit is een ode aan Floor Niele." Doodsbericht ik hoorde het Ik kan het niet geloven Mijn vriend Is dood Een landwacht Schoot Waarom is hij En ik? O God Uw wijze blik? Uw wijs bestel? Mijn vriend Op Uw bevel? Verdiend? Arm meisje Dat daar wacht Is dit uw wil? Uw macht? OGod... Dit lot Treft straks ook mij Wees haar dan Heer Nabij Na de oorlog is Willem Kloosterboer het Verzetsherden- kingskruis uitgereikt.

De Clock van Callens-Ooghe | 2017 | | pagina 5