Bakkerij Dik -i Muja Blokker Om iets op te schrijven over bakker Dik nam ik contact op met Elly Droog-Dik die in Lemmer woont. Zij was meteen in voor een interview, maar raadde aan ook haar broer Harry er bij te betrekken. Omdat Harry vaak in het buitenland zit, werd er een datum gezocht wanneer hij in Nederland zou zijn, zodat we met zijn drieën om de tafel konden. Met zijn vieren was mooier geweest, maar helaas is hun jongere broer Freddy in januari van dit jaar overleden. Piet Dik volgde niet zijn vader op, die als elektricien en me- teropnemer bij de PEN werkte. Nee, hij wilde bakker wor den. Hij begon als bakkersknecht in Egmond, maar het ei gen baas zijn trok hem meer. Piet en Nel trouwden in 1948 en zij kochten in 1949 hun eerste bakkerij, aan de Groen- hazengracht in Leiden. Daar werd hun zoon Harry in 1950 geboren. Een foto van toen toont de bakkerij met een bak fiets voor de winkel. Elly vertelt dat haar vader eens met die bakfiets volgeladen de gracht in reed en dat hij al zijn brood in het water zag drijven. Harry die later in de baggerwereld zat: "Vijf a zes jaar geleden moesten alle grachten in Leiden worden uitgebaggerd, ik heb toen de bakkerij opgezocht en die bestond nog." Ze hebben daar niet lang gewoond, want Elly is in 1951 in Burgerbrug geboren, waar het bakkersechtpaar een bak kerij had aan de Groote Sloot. Ook dat was van korte duur, want in 1952 ging het gezin naar de Achterweg in Groo te Keeten. Elly memoreert achteraf, dat vader Dik wel erg veranderlijk met bakkerijen en verhuizen was. Maar hij zag brood in de bakkerij die hij van Jan Oudenes overnam. Het was een klein pand met woonruimte, bakkerij en winkel. De winkel bestond uit een raampje en een deur met binnen een houten toonbank, waarachter enkele potten stonden. Er was een oude oven die aangemaakt moest worden met hout, waarop later de briketten gingen en die met kolen op temperatuur gehouden werd. In die tijd kwam tante Lies, een jongere zus van moeder Nel, naar Groote Keeten om te helpen in het gezin en in de bak kerij. Later heeft ze ook gevent. Klaas Oudenes, zoon van Jan Oudenes, werkte er al. In 1955 werd daar hun jongste zoon Freddy geboren. Elly begon: "Onze ouders kwamen bei den uit de Beemster. Mijn vader Piet Dik is geboren op 28 april 1923 in de Zuidoost-Beemster en moeder Nel Dik-Hellenberg op 4 augustus 1927 in de Middenbeemster. Ze waren al- letwee heel muzikaal en deden actief mee in een operettevereniging. Ik ver moed dat ze elkaar daar beter hebben leren kennen, want uit foto's blijkt, dat ze diverse rollen samen speelden." De kleine bakkerswinkel in Groote Keeten

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 4