Marga maakt theaterproducties. Ze schrijft het script in Zuid-Afrika - ze maakt bewerkingen van klassieke sprook jes, met een Afrikaans accent - en terug in Nederland regis seert en produceert ze vervolgens de gehele voorstelling. Die wordt dan op de planken gezet - zo'n tien, twaalf keer - in het Scagontheater te Schagen. We hebben een stich ting opgericht: Sprokies vir Afrika. De totale opbrengst van deze voorstellingen gaat naar de stichting, waarmee ver volgens onder meer educatie in Stanford ZA wordt onder steund. We werken inmiddels nauw samen met de Rotary in het dorp. Zo is er het Swopshopproject. Kinderen worden gestimuleerd afval te ruimen in de straten en dit op een vast punt in te leveren. Ze krijgen in ruil hiervoor primai re zaken, in grootte afhankelijk van wat zij aan zakken vuil inleveren. Denk hierbij bijvoorbeeld aan papier en schrijf gerei, T-shirts, leesboeken, tandenborstels en tandpasta, toiletpapier, puzzels en dergelijke. Tijdens kerst dragen we bij aan kerstpakketten voor de allerarmsten, ouden en 1995. Peter Strooper raakt 50 dollar kwijt in New Orleans 'Sneeuwitjie.Een voorstelling van Marga van Klaveren-Kruijer voor het Swopshopproject in Zuid-Afrika zieken. We ondersteunen culturele opvoeding op de basis scholen, maar ook sport. Tevens dragen we bij aan schooi en regenkleding, ondersteunen talentvolle maar kansarme studenten, het Dekenproject (dekens voor tijdens de winter voor de armsten), we ondersteunen een opvanghuis voor misbruikte en mishandelde kinderen et cetera. Dit geeft veel voldoening. Ons project krijgt sympathie vanuit veel hoeken: men weet dat het geld door ons persoonlijk op de juiste plek wordt bezorgd. Voorafgaand aan elke voorstel ling wordt een kort verantwoordingsfilmpje getoond, alles is transparant. Er zijn inmiddels ook anonieme schenkers en scholen die de opbrengst van hun Afrikaprojecten schen ken aan onze stichting." [Zie website www.sprokiesvirafrika.com - red.] Saamhorigheid Frans van Klaveren ontvangt de Clock in de serre achter zijn huis. Een weids panorama over de bollenvelden reikt tot aan Julianadorp, links is de vuurtoren goed zichtbaar. "Vroeger was het nóg mooier," mijmert hij. "Toen liepen hier nog koeien op altijd groene weiden. Nu kijk je driekwart van het jaar tegen kale grond aan." Ook de gezelligheid in het dorp is minder geworden, meent hij. "Toen Van Scheijen hier nog zat met z'n supermarkt en café kwamen we elkaar daar vaak tegen en maakten een praatje. Kapper Thijs Schmidt knipte ons elke zondag in de kroeg en dan zat je 's morgens al aan een vieuxtje. Sinds dat allemaal weg is, is ook de saamhorigheid verdwenen. Het is nu'wij'van de Helmweg en'zij'van de Achterweg. Je ziet de'anderen'hooguit nog 'ns bij Albert Heijn in Callantsoog. In de familie zijn intussen ook verliezen geleden. "In vier jaar tijd zijn vijf van mijn broers en een schoonzus overleden. Bert, de jongste, was nog maar 62, zijn vrouw Coby 61Ook Dirk is niet ouder geworden dan 70. De anderen waren in de 80. Een paar jaar daarvoor waren mijn zwager Willem Stroo per en z'n vrouw, mijn zus, Ina al overleden." Als het gesprek ten einde loopt, laat Frans een foto zien. "Hier zijn we in New Orleans. Mijn neef Peter Strooper had een dag eerder z'n schoenen laten poetsen door twee jon ge jochies en wilde afrekenen met een vijftigdollarbiljet. Die twee namen het aan en gingen er als een speer van door. Daarom wilde ik per se deze foto laten maken. Je ziet: Peter kon er alweer om lachen."

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 21