78 7 998. Diepladers rijden de vier compartimenten voor het eerst naar het strand Ik kwam eens iemand tegen in het café van mijn broer Lex, een man die al jaren in Zuid-Afrika woonde; zijn verhalen in trigeerden mij. Marga en ik waren er in 2004 op vakantie, we hadden een camper gehuurd en werden meteen gegrepen door de schoonheid van het land. De huizenprijzen waren laag, dus het jaar daarop hebben we er een huis gekocht. We verblijven er regelmatig. De man die ik jaren geleden ont moette in mijn broers café kwamen we wonderlijk genoeg weer tegen in Nederland. Hij en zijn vrouw zijn inmiddels goede vrienden van ons. Ook in het dorpje waar we verblij ven hebben we een leuke vrienden- en kennissenkring op gebouwd ondertussen. We rijden daar veel rond, ook in sa fariparken, en dan waan je je soms urenlang de enige op de wereld. Als je dan een auto tegenkomt is de ongeschreven code datje even stopt en meedeelt watje zojuist hebt gezien. Maar ook om te vragen:'Hebben jullie nog wat gezien?'" Projecten in Zuid-Afrika "We zijn in Zuid-Afrika ook betrokken bij projecten voor het goede doel, en dan hoofdzakelijk in het dorpje waar we wonen. werd in elkaar geschroefd en gegalvaniseerd door lasbedrijf Jongejans op Kooypunt. Het zijn vier losse compartimenten die je met inventaris en al in elkaar schuift en loskoppelt. Nu breken we in vier dagen tijd alles af!" Voor het transport wordt een grote trailer op de kop getikt."Heeft nog dienstge- daan tijdens Desert Storm, de Golfoorlog van 1990-1991De namen van de Amerikaanse jongens staan nog in de cabine. De trailer is stokoud, maar niet kapot te krijgen!" In december 2000 overlijdt echtgenote Elly, slechts 53 jaar oud... Onder het motto 'maak je kinderen financieel onafhankelijk, dan hoeven ze later niet bij je aan te kloppen', neemt Moni que de nering over van Frans. Het is dan 2005 en nog hetzelfde jaar trouwt Frans voor de tweede maal. Nu met Marga Kruijer uit Schagen."lk had met Marga toen al vier jaar een relatie; ik ben een jaar alleen ge weest. Marga en ik zijn dus in 2005 officieel getrouwd, en wel in Zuid Afrika." Het land blijkt al langer een soort tweede vaderland voor Frans en Marga. "De natuur is geweldig, het is altijd mooi weer en de mensen zijn vriendelijk, gastvrij en behulp zaam." De Van Klaverens hebben een huis in de West-Kaap, onder meer bekend van de Tafelberg, en zijn daar regelmatig en langdurig te vinden. Met kerst en oud en nieuw zijn ze sowieso weer in Nederland. "Dat vieren we hier samen met de kinderen en kleinkinderen. Een fa miliereünie, ja." Zijn fascinatie voor Zuid-Afrika stamt al uit 1963. 2016. Het Swopshopproject. Kinderen ruilen afval in voor nuttige producten

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 20