76 "Het zit in de familie: mijn broers Anton en Bert waren bei den professioneel trainer en Bert was ook hoefsmid. Ze trainden harddravers en zelf fokte en trainde ik ze ook, op het strand vooral. Ik ben ook jarenlang succesvol amateur rijder geweest; met ongeveer 175 overwinningen." Winst maken op paarden? Frans schiet in de lach bij die vraag. "Als je quitte speelt ben je spekkoper. Je kent het spreekwoord toch? 'Mensen met paarden, hebben de he mel op aarde. Maar als ze sterven, valt er niets te erven'." 7 989. Met zelf gefokt paard Caroline Duke Nederlands Kampioen en vierde bij het Europees Kampioenschap in Zweden Groene baret Als Frans in dienst moet, in augustus 1961, kiest hij voor de zwaarst mogelijke opleiding: het Korps Commandotroepen, kortweg KCT. Sinds de gelijknamige film met John Wayne zijn deze elitetroepen beter bekend als 'groene baretten'. Die kenmerkende groene baret met embleem stamt nog uit de tijd van oprichting van het eerste contingent Britse com mando's in 1940. Een commando wordt geacht zonder enige vorm van operationele en logistieke ondersteuning geheel onafhankelijk en zelfstandig te kunnen opereren. "We zijn zes maanden in Duitsland gelegerd geweest," zegt Frans. "Daar werden we gedrild door Amerikaanse instruc teurs." De onderlinge kameraadschap is sterk: elke vijfjaar, medio maart, is er een reünie in de vaste standplaats van het KCT: de Engelbrecht van Nassaukazerne in Roosendaal. "Na mijn diensttijd, het was 1965, heb ik samen met Nico van der Fluit nog een periode in de bloembollen gewerkt, in Zuid-Frankrijk. Met een oude Mercedes, gekocht voor 150 gulden. Terug in Nederland vermaakt Frans zich uitstekend. Hij werkt in de wortelenwasserij. "Dan gingen we met schone was- peen rechtstreeks naar de Katwijkse veiling." En dat gaat om grote hoeveelheden. "Wij rooiden zo'n 70, 80 ton per hectare. De clou? Goed houden tijdens de win termaanden. Door het af te dekken met stro voor de vorst. En dan moetje nog geluk hebben dat ze goed blijven, geen vlekken krijgen." Bij een goed jaar was de opbrengst navenant. "Twintig tot dertig gulden per kistje; één tot anderhalve gulden per kilo." Maar slechte jaren kwamen ook voor."Waren ervlekken? Kon je alles omploegen!" Later melden zich fabrieken als vaste afnemers. "Het was al tijd vechten met die lui. De ene keer deugde dit niet, de an dere keer was dat niet naar wens. Maar ja, het garandeerde wel een vast inkomen." Achter de meiden aan Van Klaveren senior koopt later ook een nabij gelegen boer derij en breidt het bouwareaal verder uit met land in Anna Paulowna en 't Zand. 7 963. Op de Harley Davidson "achter de meiden aan" 1965. Samen met Nico van der Fluit in een Mercedes 300 naar Frankrijk

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 18