Ik kwam, ik zag, ik bleef... Frans van Ijjliilli Frans van Klaveren wordt geboren op 23 maart 1942 dus midden in de Tweede Wereldoorlog. De jonge Frans heeft vanuit zijn veilige wieg natuurlijk geen idee van wat zich in de grotemensenwereld afspeelt. Met zijn ouders Henk (Hen drik) van Klaveren en Jannetje Iterson, zeven broers en twee zussen groeit hij op in een boerderij in het gereformeerde Rijnsburg, in het achterland van Katwijk aan Zee. Frans is op twéé na de jongste van het stel. "Als je denkt dat wij een groot gezin hadden," zegt Frans, "nou, vergeet het maar. Er was een tsunami van jongens in onze straat. Huishoudens met tien, elf kinderen waren heel gebruikelijk, er was zelfs een gezin met zestien kinderen! Overigens is één van mijn zussen overleden voordat ik ge boren werd - ik zou er dus drie gehad kunnen hebben -, zij werd slechts tweeënhalve maand oud. In 1961 vestigt zich een groot gezin in Callantsoog, de familie Van Klaveren. Een van de kinderen is Frans, op dat moment 19 jaar oud. De eerste jaren wonen de Van Klaverens op de Abbestederweg nummer 16, later trekt Frans in een woning aan de Helmweg in Groote Keeten, waar hij nog steeds woont. 'De hemel op aarde...' "Mijn vader verdiende in Rijnsburg de kost als handelaar en tuinder," vertelt Frans. "Callantsoog was aantrekkelijk om wortelen te telen. Op zandgrond kan je die makkelijker rooien dan op klei. Wij waren ook niet de eersten die deze kant opkwamen; Katwijkse tuinders deden dat al eerder." De Van Klaverens trekken in een boerderij aan de Abbe stederweg nummer 16. Sindsdien is de nummering enkele keren gewijzigd. De boerderij heeft nu nummer 30. Tegen woordig huist H&G op dat terrein, importeur en exporteur van tractors, combines en andere landbouwapparatuur. "We kwamen aan in Callantsoog en sliepen met z'n allen in de koestal, met zeilen ertussen. Want de boerderij moest nog helemaal verbouwd. Er werd provisorisch een keuken ingericht. We kregen hulp van drie vrienden uit Rijnsburg - de een metselaar, de ander timmerman, een derde hielp op het land. Kisten bier erbij, en veel muziek natuurlijk, op de pick-up. Vaak Johnny Cash, country dus, maar er was een timmerman bij, Willem, die wekelijks met verse Ip's aan kwam. We draaiden van alles!" Pa Van Klaveren huurde grond in de omgeving. "Voorname lijk voor wortelen, maar deels ook voor gladiolen." Wie even googelt, kom vijf soorten wortels tegen: de win terpeen, de bospeen, Nantes wortel, Parijse broei en de oer- peen."Wij deden waspeen/'zegt Frans,"dat is bospeen maar dan ontdaan van loof en vervolgens schoongewassen." Maar de wereld stopt niet bij wortelen: "Daarnaast was ik in de zomermaanden touringcarchauffeur; een jaar of zes. En als hobby heb ik ook nog een tijd aan autocrossen gedaan." Pa Van Klaveren is behalve landbouwer ook paardenfokker - harddravers voor de sulky. In Rijnsburg, maart 1949. Vlnr achter: Gerrit van Noort, Ina, Jan, moeder, vader en Karei; tweede rij: Dirk, Anton, Frans, Beppie en Lex; vooraan: Bert; niet zichtbaar: fotograaf Henk

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 17