Boerenburen Hans Raap In het begin van de jaren vijftig van de vorige eeuw telden de Jewelpolder, de Uitlandse polder, de Zandepolder en de Boskerpolder wel 40 boerenbedrijven. Deze boerderijen varieerden in grootte van enkele hectaren tot ruim 30 hectaren. Het waren gemengde bedrijven met veeteelt zowel als akkerbouw en daarnaast was er een aantal pluimveebedrijven. Tussen veel boerenfamilies bestonden goede collegiale - en soms ook vriendschappelijke betrekkingen. Dit lag na tuurlijk voor de hand gezien de situatie in die tijd. Vaak was er een behoorlijke afstand tot het dorp met de winkels, mo derne communicatiemiddelen ontbraken en het contact met de buitenwereld bestond vaak uit krant en radio. Men had elkaar als buren nodig maar ook als collega's om te hel pen bij het werk op de boerderij of om materiaal van elkaar te gebruiken mede vanwege hoge aanschafkosten van ma chines en omdat loonwerkbedrijven met uitzondering van loondorsbedrijven nog niet bestonden. Adriaan Raap maait het hooiland met de McCormick maaimachine. Het donkere paard was van buurman C. Baken die op zijn beurt de maaimachine en de schimmel leende Geertje Eriks-Mooij, Dieuw Baken-Kater en Grietje Raap-Krap. Drie burenboerinnen bezoeken de Cailantsoger kermis in hotel Ben de Vries t Vriendschappelijk waren de contacten waarbij men elkaar bezocht op verjaardagen. Ik herinner me deze dagen waar op 's avonds na het werk de woonkamer zich vulde met buurvrouwen en buurmannen. De grote tafel in het midden en alle stoelen langs de kant. Op tafel advocaat, vruchten bowl, boerenjongens, citroenbrandewijn en vieux en een flinke voorraad rookartikelen. De vrouwen met breiwerk! Gezelligheid kende geen tijd! Rond middernacht stond de kamer blauw van de rook. Mijn moeder had een hechte band met een aantal colle ga-boerinnen. Eens per maand was er een gezellige thee- krans waar de nieuwtjes van gezin en bedrijf werden uit gewisseld. Ook de oudejaarsavond werd met een aantal boerenburen samen gevierd op Blokshoeve, Hoeve Holstein of thuis op Grietjeshoeve. Aan de Voorweg op Hoeve Voorwaarts of in het dorp in de pastorie waar de vroegere buren Swaerts woonden. Wij kinderen werden daar dan om een uur of ne gen onder de wol gestopt en na de jaarwisseling weer uit bed gehaald voor de nachtelijke wandeling naar huis...

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 9