De spil Mevrouw Gootjes was een blij mens, de spil in het geheel. Ze streefde ernaar de zaken tussen de bewoners, de mede werkers en het bestuur soepel te laten verlopen. Ze was 'van' het gemoedelijke en de gezelligheid. Doordat ze in het huis woonde werd ze overal bij geroepen. Was er iemand ziek of lag er iemand op sterven, ze was er. Altijd aan het werk en in zetbaar, ze had nooit vrij. Zoals overal veranderden ook hier de regels voor de zorg en personeel. Aanpassingen vergden extra tijd en energie. Al met al brak dat haar op na verloop van tijd. Ze kreeg het advies woonruimte buiten het tehuis te zoeken en rustiger aan te doen. Er vond een woningruil plaats: meneer en mevrouw Eikel in de kamer van de direc trice en zij in het huisje van het echtpaar, één van de bejaar denwoninkjes die achter Huys ten Oghe waren gebouwd. Ze woonde vervolgens een jaar in Callantsoog-noord. Vanwege het feit dat de verouderde huisjes gesloopt werden en ver vangen door de huidige seniorenwoningen. Janny Gootjes stopte met werken wegens gezondheidsproblemen toen ze 63 was. Multifunctioneel Vele activiteiten vonden er plaats in het bejaardenhuis. Er werd een tijd consultatiebureau gehouden; het mortuari um was voor algemeen gebruik (ook de verdrinkingsgeval- len werden er binnen gebracht); het diende een poos als trouwlocatie; de handwerkclub zat er op maandagmiddag; er werd gebiljart; alle verenigingen kwamen er. Sinterklaas en Pieten traden menigmaal binnen. Kerstfeesten met op getuigde boom en zingende (zondag)schoolkinderen die kwamen optreden. Personeelsleden trouwden en vierden er hun bruiloft. In de plakboeken ook veel foto's van uitstapjes en dagtochten. Kortom, altijd reuring en vele gezellige avonden, de bui tenwereld kwam er binnen. Elly: "Ik herinner me dat er actie werd gevoerd om geld in te zamelen voor de bouw van het dorpshuis. Mijn moeder bedacht ook wat. Zij ging naar de Grada in 't Zand en haalde thuiswerk op. Het ging om speld jes die men bij de aanschaf van allerhande schoonmaakmid delen cadeau kreeg. Dat was een rage in die tijd. De speldjes moesten op een kartonnen strookje geprikt worden, dat om de hals van een flacon bevestigd werd. Zaten alle bewoners speldjes op te prikken, 's Avonds deden moeder en ik er aan mee. Het leverde een bedrag van 625 gulden op. Hadden we 125.000 speldjes verwerkt! Zoiets bracht veel saamho righeid in het huis. Ik weet ook nog een verhaal uit de begin tijd. Op een nacht een klap joh, niet te geloven. Mijn moeder zat van schrik rechtop in bed. En nóg een klap. Het leek wel van beneden te komen, ze hoorde ook water stromen. Zij een beetje bang eruit, de trap af, samen met medewerkster juffrouw Waker. Bleek de verwarming gesprongen! De ver warmingskelder stond blank. En wie kon er zo midden in de nacht om hulp gevraagd worden? Gemeente-opzichter Cor Bijpost proberen te bellen, geen gehoor. De kok proberen te bellen, geen gehoor. Dan politie Kooy gebeld, die nam wel op, maar was niet blij: 'Wat kan ik hier nou aan doen?' Dan nog maar een keer de kok gebeld. Gelukkig nam hij nu wel op, wist waar de kraan zat, kwam aangesneld en sloot het water af. Het was al met al een beangstigende toestand. De volgende dag kwam de firma Feenstra de boel repareren." Alles aanpakken Janna: "Ik werkte als bejaardenverzorgster in Schagerbrug in rusthuis Zuiderzon. Mijn vriendin Ada van den Abeele werk te in Huys ten Oghe en maakte mij er op attent dat er een vacature was. Ik solliciteerde, kreeg de baan en werd intern medewerkster. In 1968 ben ik in Huys ten Oghe begonnen en ging weg in 1973. Mijn taken op een dag bestonden bij voorbeeld uit: 's morgens de een helpen met wassen, de an der met douchen, aankleden, benen verbinden, haren was sen en krulspelden zetten. Dus echt de verzorging van de mensen. Bleef er tijd over, dan maakte ik een kamer schoon. De linnenkamer bijhouden was een andere taak. Ik stond ook wel eens in de keuken het eten te koken als de kok ziek was. En 's avonds weer de verzorgingsronde. Ik las zelfs voor bij sommige mensen. Ada en ik waren de enigen met een diploma. De rest leerde al doende het vak. Doordat we in tern waren, maakten we lange dagen. Dat was heel gewoon. Leuke jaren waren het, heel veel geleerd." BejaardentochtAmsterdam 1974

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 5