"Afgezien van koelruimte voor de bederfelijke waar, hadden we een te klein magazijn voor alle voorraden. Het meren deel moesten we kwijt in de winkel. Dat betekende: 's mor- gensvroeg voor opening alles buitenzetten en bij sluiting alles weer naar binnen sjouwen. We namen zoveel plein ruimte in beslag, mensen konden er nauwelijks nog door!" Met kop en kont Dini:"Alles kon in die jaren. We hadden een soort inwijdings ritueel voor nieuw personeel: elke nieuweling werd beetge grepen en met kop en kont in het diepvriesvak gelegd!" En het personeel heeft er blijkbaar plezier in. Kees: "Midden in het zomerseizoen zag ik opeens een snui ter met een slagersschort om. Met twee overduidelijke var kenstepels erop! Twee andere jongens - van de groente - hadden zich in rokkostuum gestoken, inclusief hoge hoed." Als de gemeente haar inwoners oproept op het stadhuisje postcode in je fiets te stansen als diefstalpreventie, komt Kees op een lumineus idee. "Ik maakte de jongens wijs dat alle winkelwagentjes ook ge codeerd moesten worden. En jawel hoor, met een enorme sliert karretjes togen ze naar de overkant." Uit voorzorg had Kees wél enkele ambtenaren zijn plan vooraf ingefluisterd. Die vatten het sportief op. Buksla Op de groenteafdeling staan veel waren op de vloer uitge stald, zo ook de kroppen sla. -Kees: "Toen is de term 'buksla' ontstaan. Dat zit zo: meiden en vrouwen kwamen toen nog wel 'ns rechtstreeks van het strand de winkel in, vaak in bikini. Als ze sla wilden moesten ze dat van de grond pakken." En dat, impliceert Kees, gaf de omstanders goed zicht op - zoals Wim Sonneveld al zei - hun 'rijke natuur'. En nee, daar zijn geen foto's van. Ook heeft de winkel nog een eigen slagerij, verpacht aan de firma Strogoff en bemand door Joop de Ruyter. Kees:"ln 1983 hebben we het zelf in beheer genomen. Joop is later voor zichzelf begonnen. In Groet." In de tussentijd volgt Kees een cursus voor het slijtersvakdi- ploma, samen met dorpsgenoten Niek Smit en Nelis Klein. "We zijn alle drie geslaagd, maar aanvankelijk deed alleen Niek Smit er iets mee; in de Schoolstraat waar hij ook woon de. Pas toen hij daarmee stopte, heb ik het opgepakt. En in 1992 openden we boven C1000 slijterij De Blauwe Deur, met een eigen blauwe toegangsdeur aan het plein. Inder daad, het was ook een knipoog naar het begrip 'van de blauwe knoop zijn'. Al betwijfel ik of nog veel mensen weten wat dat betekent." Zelf heeft Kees niets met de blauwe knoop. Hij lust graag een biertje. "We kwamen vaak bijeen in het café van Steigstra, waar later De Visserman zat." Dini: "Er was zelfs een man, Klaas Kind, die Kees verweet zijn zoon aan het bier gebracht te heb ben. Ja, met een knipoog, hoor." Als aardigheid bedacht Kees eigen dranken. Zoals het nog steeds populaire Callantsoogs Duinwater en het Reddings- bitter - "de etikettekst is verzonnen door Jan Timmerman sr." - maar ook, misschien wat minder bekend, een eigen wijn: Chateau Callantsoog. Op 11 november, met'Sint Maarten', weten de kinderen de Centra goed te vinden. Hun ouders ook trouwens. Kees:"Voor de kinderen waren er appels, chips en snoep. De ouders, meestal moeders, gaf ik dan een Reddersbitter. Eén mevrouw, helemaal geen sterke drank gewend, kwam liefst viermaal terug. Die ging teut weer weg." In diezelfde periode, beginjaren '90, meldt zich een jonge man uit Schagen, ene Jaap van Vuure, qua gestalte en uit straling een soort evenbeeld van Kees. Of hij bij C1000 mag komen werken. Dat mag. 7 996. Officiële opening AH. Midden vlnrEllen, Karen, Dini en Kees Ambtelijke molens... Als de kleuterschool uit de Schoolstraat verdwijnt om geïn tegreerd te worden in het basisonderwijs van de Franken- daelschool en ook de bibliotheekruimte vrijkomt, zien Kees en Dini hun kans schoon. "Ik heb direct de gemeente verteld dat ik geïnteresseerd was en mijn plannen uiteengezet. Maar ja, ambtelijke mo lens.. Het duurde vijf jaar voordat ik het kon kopen." Ook is er enig lokaal verzet tegen de voorgenomen nieuw- bouwplannen; de rechter mag zich er over buigen en stelt Kees in het gelijk. Die wil daar niet méér over kwijt dan "dat het me veel geld heeft gekost." Na zoveel jaren -"C1000 bestaat toch niet meer" - wil Kees wel vertellen hoe 's lands bekendste grootgrutter ineens in het dorp is gekomen. "C1000 en Albert Heijn zaten bij de zelfde moedermaatschappij en dan is het niet toegestaan elkaar vliegen af te vangen. Blijkbaar hadden ze bij Albert Heijn echt hun zinnen gezet op deze locatie en via een om weg hebben ze mij benaderd en het zo voor elkaar gekre gen. Want ik wilde wel."

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 18