53 Na de oorlog waren we nog in Schagerbrug op vakantie, mijn broer Barry had van Pa een nieuwe fiets gekregen. Ik natuurlijk jaloers. Ik heb een keer zijn fiets genomen, één been onder de stang door en fietsen maar tot Barry kwam. Mooi zijn fiets in de sloot vol kroos laten rollen. Hij heeft het nooit vergeten, krijg het nog weieens te horen van hem. Gelukkig kreeg ik op mijn 12e verjaardag ook een fiets. Een tijdje na de oorlog hebben oom Jan en tante Aaf aan het Dorpsplein in Callantsoog een nieuw huis laten bou wen met werkplaats erachter. Het staat direct naast de oude boerderij Tante Jaantje. Naschrift van de redactie: Jane de Wilde woont al vele jaren in Duitsland. Hier in Nederland werd ze Coby genoemd, in Duitsland gebruikt ze als roepnaam: Jane. Mijn vader Piet de Wilde met Renée Als ik alleen op vakantie kwam, sliepen wij kinderen op zolder, 's Morgens heel vroeg op en samen naar het strand (strandjutten), de duinen in (bramen zoeken) of naar het sluisje om te vissen. Lekker heel de dag op blote voeten lo pen, af en toe wel de klompen aan. Vissen bij Schagerbrug in het Noordhollands Kanaal, vissen aan het strand of van af de pier. Oom Jan ging op garnalen vissen naast de pier met een soort steeknet. Levende garnalen in kokend water en een hele berg op tafel en met zijn allen pellen. Mmmm lekker. De vis werd gebakken in een oud strandhuisje naast het huis. 's Avonds was het gebakken vis op tafel met alleen brood erbij. Maar laten we het strand niet vergeten, onze grootste speelplaats. De grote houten trap naar beneden met daar naast de strandtent van Jacob Vos toentertijd. De familie iedere zomer een strandhuisje, afgedekt met een gestreept doek, datje met twee stokken en touwen/haringen, als zon nescherm kon opzetten. Familie Piet de Wilde met Jan, Barry en Dick de Wilde, mijn nicht Mieke de Geus en ikzelf op de voorgrond met handdoek. De andere namen zijn niet bekend. Toen al wedstrijden op het strand, zandbergen met een vlaggetje erop en bij vloed wachten welk vlaggetje het langste bleef staan. Wedstrijd in zandfiguren maken en met mijn nichtjes vielen we meestal in de prijzen. Uitreiking voor het gemeentehuis op het Dorpsplein. We waren als strandwacht op het strand, want te dicht bij de pier is ge vaarlijk. De golven trekken het water onderdoor weg en bij de pier gaat het kolken, met andere woorden de zee trekt je naar beneden. Als dat gebeurt, wachten tot je de bodem voelt en naar opzij uit de kolk weg zwemmen naar boven. De mensen weg van de pier verwijzen door op de toeter te blazen (waren toen al meestal Duitsers). 's Morgens vroeg bij oostenwind de aangespoelde kwallen in diepe putten gooien en begraven. Van bovenaf kan je die gewoon oppakken, zodat je niet aan de tentakels komt. Iedere zomer stond er een draaimolen met stoeltjes op het Dorpsplein en niet te vergeten de muziektent. De Visser man en de kleine vijver aan het begin van het Dorpsplein. Al met al is deze tijd die ik als kind in Callantsoog heb door gebracht met niets te vergelijken.

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 15