Herinneringen aan Callantsoog Jane de Wilde Dochter Renée op een voor Jane bekende plek Noord-Holland. De tocht langs het Noordhollands Kanaal duurde het langst, bij iedere bocht dacht je: we zijn er bijna, en het kanaal had vele bochten extra voor de grote zeilsche pen die vroeger via dit kanaal van Den Helder naar Amster dam zeilden, als het op het IJsselmeer stormde. Uiteindelijk kon je linksaf de landweg op richting eerste duinenrij. Bo venop het duin zag je in de verte Callantsoog liggen, te her kennen aan de groene kerktoren. Met de zoute zeelucht op de lippen en volle kracht het laatste stuk. Mijn herinneringen aan Callantsoog zijn vermengd met de indrukken uit films en foto's die mijn vader voor de oorlog gemaakt heeft. Mijn oom, Jan de Wilde, was als schilder in Callantsoog te rechtgekomen en nadat hij Aafje Vos had ontmoet, is hij in Callantsoog gebleven. Wij woonden tot het begin van de oorlog in Zaandam waar ik op 18 september 1936 ben geboren. Mijn vader Piet de Wilde (broer van Jan) werkte bij de KLM en was in de oorlog zonder werk. Daarop verhuisden wij naar Rotterdam waar onze grootouders woonden. Van een klein buurthuisje in de Zwaardenmakerstraat achter de koekjesfabriek Verkade, naar een bovenwoning 3-hoog in Rotterdam Blijdorp. Maar voor die tijd een moderne wo ning met ligbad en warmwaterboiler. In de zomervakanties gingen wij tijdens de oorlog naar Cal lantsoog totdat de Duitsers het dorp in bezit namen. Vakan tie begon thuis met het pakken van grote kisten met linnen goed, handdoeken enzovoort, kleding, noem maar op. De bode haalde de kisten op en zelf gingen wij per trein naar Haarlem, overstappen naar Alkmaar, Schagen en met de bus via Schagerbrug naar Callantsoog. Een hele dagreis. Later ben ik een keer op de fiets naar Callantsoog gegaan. Eerste stop was Santpoort bij tante Miep (zus van Jan en Piet) en dan met mijn nicht Mieke samen per fiets richting Auto en tent van oom Freek en tante Truus, op bezoek bij 'Op de Nol' Oom Jan en tante Aaf woonden eerst in een klein huisje'Op de Nol' aan de Zeeweg. Vol huis natuurlijk. Ik was er meest al de hele zomervakantie alleen, mijn ouders en broer Barry kwamen later. Bij familie Kruit logeerden wij ook een paar maal. Tijdens de laatste oorlogsjaren was het boer Bouw man in Schagerbrug, waar ook oom Jacob Vos, Jan Vos en andere families ondergebracht waren. De Duitsers hadden Callantsoog in bezit genomen en iedereen moest weg uit het dorp. Op de boerderij was het voor kinderen ideaal, onder andere toekijken bij koeien melken. De knecht spoot een keer de melk direct in mijn gezicht. Eén keer was de hof afgesloten, omdat de stier de koeien moest dekken, voor ons kinderen een belevenis. Dan op een zondagmorgen in de verte boven Callantsoog dikke rook. Munitie was in de lucht gevlogen.

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 14