Duitse Luftwaffe De Duitse Luftwaffe, die bovenop het duin in Callantsoog een uitkijkpost had, kwam een kijkje nemen bij het vlieg tuigwrak. Ik neem aan dat ze niet bij de berging betrokken waren. Een van hen, een zekere Schmidt, maakte hierbij fo to's, waarop duidelijk de kentekens van de Whitley te zien zijn. De foto's zijn afkomstig uit de nalatenschap van Mary Zegel-Verfaille. De firma Zegel uit de Koningstraat in Den Helder had jarenlang vele fotomapjes met zowel foto's als negatieven bewaard, van zowel Nederlandse als Duitse mi litairen en Helderse burgers. Deze foto's zijn nooit door de eigenaren opgehaald. Zur Lippe-Weissenfeld manoeuvreerde zich in een aanvalspo sitie, maar werd op dat moment ook door de staartschutter van de Whitley, p/o Griffiths, ontdekt en die begon onmiddel lijk te schieten, terwijl piloot Peers uitwijkmanoeuvres maak te. Vervolgens nam de Oostenrijker wat meer afstand en ging toen tot de aanval over. Hij richtte zijn boordwapens op de vleugels van de Engelsman, want daar zaten de brandstof tanks en even later zag hij de vlammen uit de vleugels slaan. De vlammen doofden echter na een paar minuten, maar even later laaiden de vlammen toch weer op. Toen volgde er een grote steekvlam en meteen daarna stond ook de andere vleu gel in brand. Korte tijd later brak het toestel plotseling in stuk ken en stortte neer. Het was Zur Lippe's tweede overwinning. De Whitley met nr.1521 en kenteken GE-J kwam neer in het Zwanenwater bij Callantsoog. Alle inzittenden kwamen hierbij om het leven. Peers, Couser en Duncan werden begraven in Amsterdam. Enige maanden later werd ook Shipley gevonden, maar hij werd in Alkmaar begraven. Griffiths is echter nooit gevonden. Duitse militairen bij wrakdelen van het vliegtuig Duits Luftwaffepersoneel bij de uitkijkpost op het duin in Callant soog. Dit huisje is na de oorlog afgebroken In het blad van de Historische vereniging Callantsoog, de Clock van Callens-Ooghe, is verscheidene malen over het gebeuren geschreven maar er waren maar weinig foto's van bekend. Op 15 januari 2011 heeft de vereniging samen met Natuurmonumenten in het Zwanenwater een houten bankje met een koperen gedenkplaat neergezet. Dan van Lunsen heeft voor de Callantsoger vereniging een uitvoerig rapport geschreven over het drama. Bronnen: "Wespennest Leeuwarden" van Ab A. Jansen, uitgave 1976. Website Stichting Aircraft Recovery Group i 940 - 7 945 De Clock van Callens-Ooghe diverse jaargangen Triomfantelijk met zijn allen op de romp. Een deel van het kenteken GE-J is goed te zien Nog een foto uit de schoenendoos: de man op deze foto is waar schijnlijk de heer Loh- mann, althans die naam staat op het fotomapje. Hij is Oberfeldwebel van de Kriegsmarine. Zur Lippe-Weissenfeld behaalde in totaal 45 overwinningen en werd een van de meest succesvolle nachtjagerpiloten. Hij kwam op 12 maart 1944, samen met zijn vaste beman ning om tijdens een routinevlucht. Door lage bewolking en sneeuwbuien werd hij gedwongen lager te vliegen waardoor hij zich te pletter vloog in de Ardennen.

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 9