Buren Opheffing kinderen van niet-ker- kelijke ouders waren er bij. Als de kinderen zich netjes gedroegen, moch ten ze een keertje op de preekstoel staan. En als ze drie keer op tijd kwamen, mochten ze de klok lui den. Dat was een eer. Er werd voorgelezen en to neelstukjes gedaan, wat altijd in de smaak viel." Rein mijmert even over het buurtje op het korte rijtje. "We hadden het getroffen met de buren. Onze kinderen waren van dezelfde leeftijd als hun kinderen. Ze speel den veel samen met de jongens van Rezelman (Coöperatie) en met de kinderen van Molenaar (IJssalon)." Jannie vult aan: "Als ze met mooi weer naar het strand wilden, gingen ze samen met de afspraak'Niet verder dan tot de knieën in het water en altijd links van de trap gaan zitten'. Dan gingen wij om beurten, Hennie Re zelman, Marie Molenaar en ik, even kijken of ze er nog wa ren. En onze buurvrouw Els Zwaan, voorheen verpleegster, stond altijd klaar als één van de kinderen wat gebroken had of gewond was." Op een gegeven moment moesten ze stoppen met de zaak. Het had te maken met de gezondheid van Rein. In 1990 kreeg hij last van evenwichtsstoornissen en hij werd doof. Vermoedelijk kwam dat, omdat hij veel met lijm bezig was. Door deze stoornis kon hij niet meer over de grond krui pen en geen rails meer ophangen. En in een winkel functio neer je niet als je de klanten niet kan verstaan. Dat was heel frusterend. Er waren geen opvolgers. De kinderen, op de jongste na, waren het huis al uit. Zij studeerden en woon den op zichzelf. Het besluit om eind augustus te stoppen werd eerst aan de verkoopsters verteld en daarna via de Omroeper bekendgemaakt. Er kwam uitverkoop, in de eer ste week met 20% korting, de tweede week met 30% en zo door. Klanten, die te lang wachtten, trokken aan het kortste eind. Dan was het net uitverkocht of ze hadden geen keuze meer. Ze gingen door tot 70% korting. Jannie met Marjo Boeder Binnen een paar weken waren ze alles kwijt. Het liep als een trein. De laatste dag kwamen de kinderen langs. Er werd koffie gedronken met een gebakje als afscheid. Daarna schoof Rein de gordijnen van de winkel langzaam dicht. De laatste restanten werden ingepakt en naar Dorcas, een kerkelijke hulporganisatie, gebracht. Het lukte niet meteen om het pand te verkopen. Daarom bleven Rein en Jannie boven wonen en verhuurden de winkel aan een antiquair. Een halfjaar later werd het pand verkocht aan de eigenaar van hotel Het Levende Water. De buurman wilde het graag hebben. Hij wilde er een kerkzaal van maken, dan kon hij het hotel beter verhuren omdat hij daar meer ruimte kreeg. Aan de voorkant had hij het plan om een winkel beginnen met evangelische boeken, maar dat is er nooit van geko men. De antiekverkoop mocht blijven. Jannie en Rein gingen terug naar Den Helder. De groot ouders waren al eerder vertrokken. Nu wonen ze in Julia- nadorp en kijken tevreden terug op het rustige dorpse le ven van toen, dat soms toch stads druk was. biolo fnmilio btii ollsnnr nn rio QDcto \/orinnrrinn \/nn Poin

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 7