Manu facturenzaak Bremer Muja Blokker Van de middenstand aan het Dorpsplein rond de jaren vijftig gaan we over naar die van de jaren zestig. Aan het begin van het Dorpsplein, nummer 4, bevond zich sinds 1947 de manufacturenzaak van Kees van Eek. Na de Tweede Wereldoorlog liet hij daar een nieuw pand bouwen omdat zijn vorige zaak tijdens de oorlog als munitieopslagplaats gebruikt en door een ontploffing zwaar beschadigd was. Kees van Eek stond in het dorp bekend als een goede ondernemer, hij organiseerde vele activiteiten en was sociaal zeer bewogen (zie de Clock nummer 2, jaargang 17). Helaas werd Kees op jonge leeftijd ongeneeslijk ziek. Hij zocht een opvolger voor zijn bedrijf. De Clock in gesprek met Reinier en Jannie Bremer. Familie Bremer Reinier Bremer, geboren in oktober 1934 aan de Buitenhaven in Den Helder, was zoon van een textielhandelaar. Hij ging al op jeugdige leeftijd met zijn vader mee om textiel uit te venten in de Anna Pau- lownapolder. Zijn echtgenote, Jannie Bre- mer-Vroegop, werd geboren op 27 april 1938 en komt uit Sint Pancras. Haar vader was Piet Vroegop, de marktkoopman. Haar ouders hadden ook een winkel. Reinier en Jannie ontmoetten elkaar in Egmond tij dens een jeugdweekend van de kerk. Tij dens een strandwandeling leerden ze el kaar beter kennen. Rein vroeg Jannie om met hem te trouwen, zodra hij een huis in Den Helder kon vinden. Er was toen grote woningnood, dat kon lang duren. Toch vond Rein al snel een winkel met een bovenwoning in de Sluis dijkstraat in Den Helder. Zij trouwden in 1957 en begonnen daar hun eerste textielwinkel. De koffers met handelswaar van vader Bremer werden in de winkel gezet en winkeliersdochter Jannie ging daaraan de gang. Rein bleef venten met zijn vader en nam later zijn bedrijf over. Daarna werkten zij samen in de winkel. Keuzes maken Met de geboorte van hun eerste dochter, Pauline in 1958, vormde het echtpaar een gezin. De tweede dochter, Esther, kwam in 1960. Het derde kind werd in 1961 verwacht. Het bleek een tweeling te zijn. Twee jongens met de namen Ward en Renier. Het werd een druk leven, maar dankzij de hulp van oma Bremer kon Jannie toch nog tijd vinden om in de winkel te staan. Het gezin groeide uit het huis en vijfjaar later ver- Winkel-Zwoonhuis in de jaren '60 22

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 4