K L 11Jaarlijkse excursie op 28 mei 2016 naar Friesland Er hebben zich inmiddels 44 deelnemers aangemeld. De ex cursie kan doorgaan onder leiding van Willem van der Ham. 12. Rondvraag Jan Vos vraagt of de excursie in het vervolg naar de maand april verplaatst kan worden. De weersomstandigheden in die periode lijken te risicovol om deze maand te verkiezen. Leny Slooves wil graag weten of het zomerhuisje nu voor 2 of 4 personen geschikt gemaakt is. Bestemd voor 2 personen. Intro van de voorzitter Dries Blokker om na de pauze te luiste ren naar de persoonlijke presentatie door Hans Raap van de watersnoodramp van 1916 in de Anna Paulownapolder. 13.Pauze 14.100 jaar droge voeten Door Hans Raap in vele jaren verzamelde en gerubriceerde documentatie, landkaarten en vele foto's o.a. van Niestadt Zoon, Schagen) boeide de presentatie al snel de aanwe zigen. Zeker bij het in kaart brengen van een aantal grote waters noodrampen uit het verleden, kwamen bij het noemen van de watersnoodramp van 1953 bij velen de herinneringen di rect naar boven. Het leek erop dat het collectief geheugen van de aanwezigen stevig werd aangesproken. Men herinnerde dit zich zo levendig, de spanningen van toen en misschien ook wel de eventueel gevoelde angst die men toen als kind of jongeling gevoeld had, het werd weer manifest. Het leek erop dat we vanaf dat moment niet meer in de foyer van Kolfweid zaten maar bij Hans in de huiska mer op visite zaten, zo intiem en met betrokkenheid. En zo ontrolde zich het drama en het lijfsbehoud uit 1916: In de nacht van 13 op 14januari sloeg een gat van 150 me ter bij Ewijcksluis in de Amsteldijk waardoor het Oostelijk deel van de Anna Paulowna polder onder water liep. Op 16 januari bezweek het snel aangelegde nooddijkje langs de Ewijcksvaart en liep ook de Westpolder onder water en werd de spoordijk de waterkering. En wij zagen nu wegge spoelde arbeidershuisjes, de zwaar beschadigde boerde rijen in de Westpolder en zo ver het oog kan kijken, water, water en nog eens zoutwater op de zo goed onderhouden vruchtbare gronden. De families Dekker en Raap moesten vluchten uit hun woon-winkelhuis annex café en boerderij. Men vluchtte in de richting van Wieringerwaard de paarden liepen al tot hun buik in het water bij eb kon je zien waar je kon lopen, maar als het vloed werd had je geen idee waar je veilig kon lopen Vanaf dat moment kregen de gebeur tenissen in het verhaal alle aandacht en kon men zich identi ficeren met het leed en doorzettingsvermogen van Opoe en Opa en later de verhalen van Hans z'n ouders. Bedankt Hans. En zo keerde een ieder weer huiswaarts met droge voeten en op een Kust op Kracht. Helaas is er in de vorige Clock een foutje geslopen. Tiny Toornstra wees ons erop dat in het artikel over Aaf de Wil- de-Vos, blz. 3, niet Aaf maar haar dochter Tity de Wilde op de foto staat, samen met Tiny. De fotomiddagen van het tweede halfjaar van 2016 zijn gepland op: 12 september, 10 oktober, 14 november en 12 december. Ruim 100 jaar geleden maakte een negenjarig meisje poppenkleertjes tijdens de lessen Nuttige Handwerken op de lagere school. De witkatoenen werkstukjes horen nu thuis in de rubriek'antiek'en zijn in de museumboer derij beland met de bedoeling ze ten toon te stellen. On dergoed, een schortje, een nachthemdje waren verplichte kost destijds bij het onder de knie krijgen van verschillende technieken. Het meisje heette Dora Mooij en werd geboren op 7 april 1906. Ze trouwde met Jacob (Jaap) Bakker en ze runden een gemengd boerenbedrijf op Duinweg 10. Toen ze met pensioen gingen, werden boerderij en landerijen overgenomen door bollenbedrijf Ter Steege. De kleertjes komen van dochter Jannie Bakker (26-05-1929). Berend Mutgeert werd haar echtgenoot en het stel ging in Zeist wonen, tegenwoordig in Maarssen. Met dank aan Jannie voor de schenking.

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 22