S Renault 4 we raar op: we hadden vier-hon-derd gulden omgezet. Wat een bedrag! Gingen we voor het eerst van uit eten, in De Wijde Bliek.' In 1975 loopt het huwelijk van Ineke ten einde. Kort daarop, in 1977, vindt de samenwerking met Mariska een gruwelijk einde. Buiten haar schuld raakt Mariska op de Duinweg betrokken bij een auto-ongeluk; 10 december overlijdt zij, 28 jaar oud. 7 975. De Kloosterblom houdt uitverkoop. Veel Callantsogers bezitten achter hun woning een zomer huisje dat zij 's zomers aan vakantiegasten verhuren. Ineke is één van de eersten die haar eigen woning in zijn geheel aan toeristen toevertrouwt.'In die tijd, halverwege de jaren '70, was dat ongekend. Toeristen in je eigen huis! ledereen sprak er schande van. Maar van dat geld gingen wij wel mooi op vakantie. Naar Ibiza. Ik had berekend dat we dertig gulden per dag konden besteden. De eerste keer reisde Willem Zee man - ja, van dat verhuurbureau - met ons mee. Met z'n vieren in een Renault 4 - dat is krap, hoor! - en de spullen er bovenop. En altijd aan de rechterkant rijden, natuurlijk, tussen de vrachtwagens.' 7 979. Ineke vrijwel ongedeerd, Renault 4 vrijwel totall los Er gaat dan ook wel eens wat mis. 'De uitlaat moest een keer met touw worden vastgezet en op een bepaald moment bleef het gaspedaal hangen. Als je vaart wilde minderen moest je dat met de hand naar boven trekken. Half Span je doorgereden om het in orde te krijgen. Maar uiteindelijk volgt dan de beloning: de boot van Barcelona naar Ibiza en daar zes weken onbezorgd genieten!' Maakt Ineke ver buiten de grenzen vrijwel probleemloos vele duizenden autokilometers, dicht bij huis gaat het een keer faliekant mis. 'Ik reed onder de duinen. Het was nacht, mistig, ik reed ge lukkig niet hard, rond de zestig denk ik, en ineens doemde een enorme berg zand voor me op. Ik reed er zó in. Toen ik om me heen keek, zag ik achter me een witte streep en voor me een berg zand. Ik was ervan overtuigd dat de wereld was vergaan. Nee, fysiek was ik in orde, maar ik was helemaal van de kaart.' Later wordt duidelijk wat er gebeurd is. Het bedrijf Vries en Van de Wiel werkt aan het opspuiten van de duinen. Door een lekke slang is het zand gaan kruien. Resultaat: een zand- massa van driehonderd ton schuift twee meter hoog over het wegdek. Alleen een foto van de resten van de Renault 4 herinnert aan het gebeuren. Aangezien niet iedere bewoner zich senang voelt op het adres Zeeweg 27, verhuist Ineke na enkele jaren naar het fraai vormgegeven zeskantige huis in de Maarten Mooystraat. 'Gekocht van een piloot die graag dichter bij Schiphol wilde zijn. Wij wisten wat we konden besteden, dat was vér onder de vraagprijs, maar toch ging hij akkoord.' Na de dood van Mariska heeft Ineke haar nering moeten ver plaatsen. 'Ik begon toen met De-Sja-Vu - met een S - op het eind van het doodlopende stukje straat tussen IJsie Prima en De Vloedlijn. Niet lang daarna zocht aannemer Piet de Vries voor zijn nieuwbouwproject op de Zeeweg, hoek Dorpsplein een huurder voor de begane grond. Anders kon hij niet bou wen. Het toeval wilde dat ikzelf graag ook nieuwe kleding wilde verkopen; de benodigde papieren - textielbrevet, mid denstandsdiploma - had ik intussen al.'Zo geschiedt, en de opening van De-Zja-Vu - 'nu met een Z!' in de zomer van 1994 wordt een ware happening. Het adres is voor de gele genheid omgedoopt in P. de Vries-straat en een heuse cat walk onder de blote hemel - het is schitterend weer - trekt veel bekijks. De kledingzaak loopt op vele terreinen voorop. Een modern, open interieur, en het nieuwste van het nieuw ste: je kunt er pinnen! In een grote krantenadvertentie feli citeert haar huisbank 'Mode De-Zja-Vu Callantsoog met de nieuwe betaalautomaat'. De-Zja-Vu wordt in korte tijd heel succesvol. Zelf heeft ze daar een simpele verklaring voor. 'Ik heb gevoel voor kleuren en trends. Callantsoog is een "moeilijk" dorp. In die zin: er zijn veel verschillende smaken en toch moet je je onderscheiden. Elke week reed ik naar het World Fashion Centre in Amster-

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 16