Restaurant 'De Blompot' wijkt voor appartementen De Blompot Autoloze zondag Ineke groeit op in de Jacob van der Veerstraat en heeft één oudere broer, Theo. De ouders voeden de kinderen rooms-katholiek op en als Ineke zes jaar oud is, reist ze zes dagen per week (ja, ook op zaterdag) met de bus naar de katholieke lagere school in Den Helder. Jongens en meisjes worden in die jaren nog strikt gescheiden; broer Theo be zoekt dus een andere school. Ineke blijkt avontuurlijk ingesteld; het onderwijs houdt ze op haar veertiende voor gezien en links en rechts doet ze ervaring op in uiteenlopende baantjes. Ze trouwt op jonge leeftijd en samen met echtgenoot Jan Blom en baby Mal- va start ze een carrière in de horeca. Het is dan 1965. Van Jan Meenhorst, eigenaar van de Dorper strandtent Schip op 't Strand én van een toen nog naamloos zaakje in Groote Keeten, krijgt het jonge stel de kans die laatste gelegenheid uit te baten. Het café annex restaurantje van Meenhorst ligt schitterend in de luwte van een duinpan. Weinig wind, veel zon. Het krijgt de naam De Blompot en is al snel succesvol: toeristen en bewoners in de wijde omtrek weten het goed te vinden. 'Ik kende Groote Keeten nauwelijks,'zegt Ineke.'Je reed er wel eens doorheen, of je ging er te stappen in De Vijverhut, maar ik besefte nauwelijks dat je er ook kon wónen!' Dat laatste valt dan ook niet mee. 'Ik liep daar wat verloren rond,' geeft ze toe. 'Met Malva op de arm naar de winkel of het café van Van Scheijen en weer terug. Meer had je niet.' Toentertijd was er nog volop woningnood. 'In het begin konden we een huisje huren van Kruisveld op de Helmweg. Na twee jaar, zo rond 1968, werd voor ons een woning gevorderd. Ja, dat gebeurde toen nog! We kregen jaarlijks één gulden toe, maar de eigenares van de woning wilde er elk weekend ook zelf in. Zo hadden we steeds on gewilde gasten in huis!' 31 mei 1991Schager Courant kondigt het einde van 'De Blompot'aan (foto John Oud) k2 Van onze venlacreeltter GROOTE KEETEN Als het aan eigenaar J. Meen horst ligt, wordt per 1 sep tember café-restaurant 'De Blompot' in Groote Keeten tot de grond toe afgebroken en komt er een veertien tot zestien appartementen tel lend gebouw voor in de plaats. Onder het complex had Meenhorst een grote kelder willen bouwen, waarin hij een zwembad en een fitnesscentrum had wil len vestigen, maar daar ziet hij voorlopig vanaf. Over het bedrag van de bouw van de appartementen wil de ei genaar niets kwijt. „Het gaat veel geld kosten, maar In 1991 wordt de sfeervolle en populaire'Blompot'gesloopt om plaats te maken voor een groot, strak appartementen complex. Ineke Blom rijdt er nog wel eens langs. 'Dat doet toch pijn aan je ogen?' Ineke en haar gezin zijn intussen verhuisd naar Callantsoog. 'We konden terecht op de Abbestederweg. Waar nu camping Tempelhof is, stond destijds een boerderij; in 1970 is Lotte daar geboren. Ik kapte toen heel veel - mijn eerste beroep is kapster - en volgde tegelijkertijd diverse cursussen. Na ver loop van tijd gaf ik, naast het kappen, jazzballet én conditie training én aerobics. Veel in dorpshuis Kolfweid, maar ook in Castricum en Petten.' Ineke wil graag dichter bij het centrum wonen en dankzij een klant-'mevrouw De Vroom' - krijgt ze die kans. 'Van haar kon ik Zeeweg 27 kopen. Dat was in 1973. Het staat in m'n geheugen gegrift omdat vanwege de oliecri sis toen nét de autoloze zondag was ingevoerd. Dus als je op zaterdag in Bergen ging stappen, kon je maar beter 's avonds voor twaalf uur weer thuis zijn.' Alle ongemakken ten spijt - 'enkel glas, nauwelijks isolatie, vochtig, koud en douchen met een gasfles' - is ze in haar nieuwe woning helemaal in haar element. 'Als ik er op te rugkijk, is het de fijnste woning geweest; dat huis paste me perfect!' Samen met vriendin Mariska Kloosterboer start Ineke een winkeltje in kleding, curiosa en (semi-)antieke spullen -'bro- cante dus' - in het verlaagde achterhuis van Mariska's wo ning op Zeeweg 12. Winkelnaam: De Kloosterblom. 'Op dagen dat grofvuil werd buitengezet, struinden wij vroeg door de wijken om spulletjes te zoeken; tja, toen stond er nog wel 's wat leuks langs de weg. Wat we vonden - een oliestelletje, kandelaars, lantaarns - poetsten we op en ging de winkel in. We naaiden zelf ook het nodige. De winkel was open op zaterdagmiddag van twee tot vijf uur en op afspraak.' De jonge ondernemers geven voor zichzelf nauwelijks iets uit; alle verdiensten worden direct omgezet in nieuwe koopwaar. 'Op een gegeven moment hebben we ieder honderd gulden geïnvesteerd, daarvan tweedehandskleding ingekocht en een kraam op de Juttersmarkt gehuurd. Dat was zó vreemd voor ons, we geneerden ons enorm. Als we een bekende zagen aankomen, doken we weg om maar niet gezien te worden. Maar toen de markt was afgelopen, keken VRIJDAG 31 MEI 1991 Op de plaats waar nu 'De Blompot' staat, zal per 1 september gestart worden met de bouw van een veertien tot zestien appartementen tellend complex. Foto John OjO Behalve een woonkamer, bevat de nnmte een of twee slaapka mers, een keuken met apparaten zoals een afwasmachine en een magnetron en een luxueuze bad kamer met whirlpool-bad. „Of ik een marktonderzoek heb gedaan naar de belangstelling voor deze vakantie-onderkomens? Nee hoor, ik gok er op dat ik de kos ten er na enkele jaren uit heb en er daarna aan ga verdienen. Maar dat is natuurlijk het risico dat je neemt." Meenhorst erkent dat hij met weemoed de knusse 'Blompot' gaat afbreken. „Het was mijn tweede horeca-gelegenheid, het gaat je toch aan het hart. Maar ik ben zakenman, 'De Blompot' is geen levend ding, ik kan er vrij gemakkelijk afstand van nonen. Het is wel zonde, maar ik kies toch voor mijn hotel." Voordat op 1 september de sloophamer korte metten zal ma-

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 15