f .=fe ZO JfA In het begin van de ja ren vijftig werden op die grond drie zomerwonin gen gebouwd: Inverdan, Opperdan en Afterna, eigendom van Dirk Boe kei uit Schagen. De Zeeweg was evenals de Op 't Landtweg de eerste echte uitbreiding van het kleine kustdorp Callantsoog dat daarvoor maar twee wegen kende: de Oude Laag en de Nieuwe Laag. Een uitbreiding met houten zomerhuizen en enkele villaatjes. De demontabele houten huisjes werden in de oorlog ver plaatst naar het nooddorp Hollywood aan de Oosterweg en na 1946 teruggeplaatst in het dorp. Dertien van deze zomer woningen werden opgebouwd aan de Zeeweg waarvan elf aan de westkant en twee aan de oostkant. De meeste huizen kwamen niet meer op de plek waar ze vóór de oorlog stonden. Het eerste huis aan de Zeeweg (achter de brandweergarage) was de bungalow van de familie Eriks, gebouwd in 1951 of 1952 (nu de Strekdam, Van der Ploeg). Het volgende huis was in 1952 in aanbouw voor de familie Van Spelden. Daarna volg de het villaatje 'Klein Callinghe op 't Oghe' waar de burgemees ter tijdelijk woonde tot de nieuwe ambtswo ning gereed was. Na dit huis kon je linksaf slaan om de boerderij van Teun Mooij te be reiken: "Teun achter 't duintje". En zo kwam je ook op het zandpad dat oostelijk langs de huizen van de Zeeweg liep als grens tussen de Deze kaart laat ook zien dat de verschillende percelen nog wel eens van eigenaar wisselden. Zo behoorden de percelen 8, 9, 11 en 12 later bij de boerderij 'Grietjes Hoeve'. De per celen 7 en 10 waren later van Dirk Kater en naderhand van diens schoonzoon Jan Kruit. We gingen langs het voetbalveld (nu Kolfweid) waar aan de andere kant van de weg het land van Adriaan Vos lag. Hij weidde daar soms wat jongvee en zijn ket en had daar een schuurtje. Op dat landje stond ook allerlei roestend boeren gereedschap. Dan kwam de bocht van de Jewelweg (nu on geveer de plek van de brandweergarage). Daar was de aan sluiting op de Zeeweg. In die bocht lag op een braakliggend stuk land een grote hoeveelheid puin van de panden die door oorlogsgeweld waren verwoest. Dat puin is gebruikt voor verhar ding van buitenwegen zoals Jewelweg, Wester- weg en Kruisweg.

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 11