De Jewelweg en de Zeeweg en de bewoners ±1951/1952 Op de boerderij 'Grietjes Hoeve' (nu Van Egmond) aan de Jewelweg woonden we destijds een flink eind buiten het dorp en hadden we een prachtig uitzicht over de uitge strekte Uitlandse Polder. We zagen de Zuidschinkeldijk vanaf de Goverskluft tot aan de Kiefteglop en de Zeeweg tot aan het huis van de burgemeester. We schrijven 1951. Er was langs de Jewelweg en de Zeeweg nog maar weinig bebouwing. Vanuit ons huis konden we het schoolplein zien en zelfs een stukje van 'De Buurt'. Op weg naar het dorp! Langs het huisje van buurman Dirk Kater en buur vrouw Geertje Kater-van den Berg (nu Semplonius) en het VVV-bosje. Dat bos aan de westkant van de Jewelweg was in 1951 al flink uitgegroeid. Aan de landzijde van de weg stonden geen bomen en keek je uit over de weilanden van de Uitlandse Polder. In oktober 2015 zijn we in Callantsoog komen wonen aan het Jewelplein. Na 45 jaren op Wieringen kwam ik terug in m'n geboortedorp. M'n gedachten gaan terug naar mijn vroegste jeugd. Dan passeerden we de boet en de hooiklamp van Jan Kruit. Hij boerde op het bedrijf van zijn schoonouders Dirk en Geertje Kater (en bewoonde de stolp aan het Dorpsplein - nu Sylt). De volgende boerderij aan de Jewelweg was van Cees Baken en Klaasje Baken-van den Berg (nu Hyksos). Van dit boerenbedrijf zien we hier een oude kadasterkaart waarop alle percelen te zien zijn die ooit tot dit bedrijf be hoorden. De oppervlakte van de stukken land zijn vermeld evenals de namen van de eigenaren van de aangrenzende percelen (kaart vermoedelijk 1920).

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 10