Lezing De Slag op de Zuiderzee Robbert Blom 'Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst' Je hebt wel eens zo'n avond dat door een goed boek of een mooie film je wordt meegenomen uit het heden in een verhaal uit het verleden. Het begon al met de sfeer welke bij binnenkomst van leden en belangstellenden voelbaar werd, het gaf de indruk dat men al vooraf het gevoel had dat het een avond zou worden die iets extra's ging brengen. De zaal liep vol en stoelen moesten worden aangevuld. Het voorgevoel was juist. Toen Cees Aay uit Hem zijn lezing begon waren het niet alleen de tekst en de beelden die het verhaal gingen maken, maar juist ook zijn presentatie van dit onderwerp. Door zijn verteltrant was hij één van die vele stoere West-Friezen en Hollanders die de strijd aangingen met de Spanjaarden. Eigenlijk was hij ook een van de vele kapiteins die met hun bescheiden maatgegeven schepen als Geuzen de strijd opzochten met de door Alva aangestel de admiraal Bossu. Op de achtergrond zagen wij een Marnix Blokker die de 'helmstok'van de laptop bediende. Een goed koppel dat sa men het schip op de juiste koers hield. Het verhaal was interessant en spannend waarbij het weer ons een handje hielp om ons in te leven in die herfst- en wintermaanden van 1573. Ook nu trok de wind aan tot 7/8 Bft waarbij de regen en hagel tegen de ramen kletterden. En zo stonden wij ook op het dek van die Hollandsche schepen. Voor hen die de feiten nog eens willen nalezen en zelfs de juiste namen van alle Spaanse en Amsterdamse schepen en aantallen bemanningen en geschutstukken willen nazien, kunnen bij de secretaris de verslagen hiervan opvragen of verwijzingen aangereikt krijgen om via internet nadere ge gevens te vinden. De pauze gaf de gelegenheid om even bij te komen van een bijzonder geschiedenisverhaal waarin men niet echt meedogend met elkaar omging. En om te spreken over de Geuzen die tactisch fraaie manoeuvres toepasten, zoals snel schaatsend op 'glissen'(koeienbotten) om zich terug te trek ken achter de schepen die in het ijs vastlagen. Hadden ze in Spanje nog nooit gezien! Het tweede deel gaf een verrassende overgang, het verle den transformeerde weer naar het heden. We stappen virtueel op een schip van 15 meter lang en 275 pk voortstuwing, de Hessel-Snoek op het huidige Marker meer. En zien op het dek staan schipper Cees Aay, maar nu als maritiem archeoloog met nog twee stoere West-Friezen. Met sonarapparatuur zoeken zij de bodem van het Marker meer af naar alles wat er uit het verleden op en onder het zand of de veenlagen ligt, zoals scheepswrakken (o.a. uit de Slag!) of de sporen van ooit weggespoelde dijken. Van de scheepswrakken zijn alleen de rompen in de bodem terug te vinden omdat in de Zuiderzee obstakels, waar vis sers met hun netten op vastliepen, met kettingen werden weggetrokken. Het resultaat voor de mannen van de mari tieme archeologie is dat alleen het onderstel van een schip (en soms de lading) nog traceerbaar is. Als het hele gebied in kaart is gebracht zal er een analyse gemaakt worden, met name om die restanten van wrakken die onderzoekwaardig zijn aan te duiden, en dat in samen werking met de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. En als er dan ook nog een echt galeischip (zowel roei- als zeilschip) gevonden is en de duikers aan de gang kunnen gaan, hebben wij al een afspraak voor een volgende lezing.

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 9