Verfwinkel De Pelikaan Honderd huren. Met tegenzin, want de mooiste kamers waren voor de gasten, zelf ging het gezin achter het huis boven de werkplaats wonen. Als de gasten vertrokken, riepen de jongens: "Hoera, het huis is weer van ons."Zij moesten hun slaapkamer missen. Ondanks de drukke werkzaamheden was er toch nog tijd voor ontspanning. Jan tekende portretten en had een moestuin. Sa men waren ze lid van de toneelvereniging 'Callantsoog', waar Jan ook verschillende toneelstukken regisseerde. Als hoogte punt noemt Aaf de opvoering van Op hoop van Zegen. In de jaren vijftig werd er veel gebouwd, dus Jan kreeg het druk met schilderen en behangen. Met knecht Piet Bakker gingen ze er samen tegenaan. Toen Piet een andere baan kreeg, ging Jan alleen verder. De vertegenwoordiger, die ge regeld langs kwam met bestellingen, raadde het stel aan een verfwinkel te beginnen. De aanloopkosten zouden worden betaald door Flexa uit Alkmaar. De winkel kwam naast hun huis te staan en Aaf beheerde de zaak. Het voorjaar, als ieder een zijn huis ging opknappen, was het drukst, 's Zomers ging de winkel 's middags tussen 1 en 5 uur dicht, want dan zat iedereen op het strand, 's Avonds in bed lag Aaf te bedenken, wat ze de volgende dag moest bestellen. Penselen, kwasten, behang en kleuren verf. Dat deed ze tien jaar lang, van 1965 tot 1975. Toen Jan 65 jaar werd ging hij met pensioen en hij vond dat Aaf ook maar moest stoppen met de zaak. Van het lege pand werd een zomerwoning gemaakt. Cor Modder, die toen in de gemeenteraad zat, kwam langs om te zeggen dat ze 400,- aan de gemeente moesten betalen, omdat er een bestemmingswijziging had plaatsgevonden. Het was nog niet eens ingericht, alleen een paar bedden, een tafel en wat stoelen. Het huis de Pelikaan, aan de Zeeweg, kreeg Aaf als erfdeel van haar vader. Haar broers kregen het timmerbedrijf, machines en gereedschap, en Aaf dan maar de Pelikaan. Zij zucht, als ze daarover begint, want daar heeft ze veel werk aan gehad. De huurders van het huis hielden duiven, te veel duiven, wel honderd. Het was er verschrikkelijk smerig. Elke week moest Aaf erheen om de tien gulden huur op te halen. Daarvan moest het onderhoud betaald worden en de verzekeringen. Dus er moest geld bij. De bewoners wilden niet verhuizen, want ze zaten nergens anders zo goedkoop. Toen het huis uiteindelijk leeg kwam begon het gevecht tegen de duiven, want die bleven komen. Echtgenoot Jan en zoon Dick waren dik acht maanden bezig om alles weer op te knappen. Ver huur aan badgasten gaf altijd meer werk dan je dacht. Het nalopen, zaterdags de dekens naar buiten, schoonmaken, de kens kloppen en weer naar binnen."Misschien,"zegt Aaf, "dat ik door al dat werk en beweging nu nog fit ben." Jan en Aaf wilden verhuizen, want de drukte op het Dorps plein werd hun te veel. In 1985 verhuisden ze naar Groenland 4. In 1990 werd Jan ziek. Ondanks deze ziekte bleef Jan on dernemend. Hij ging nog graag naar zijn tuintje beneden bij de kerk. Hij werd vaker moe. Het stoeltje, dat elke keer mee ging, hielp niet meer. Op 21 maart 1991 overleed hij. Een ver drietige tijd voor Aaf. Vooral omdat toen ook dochter Tity ern stig ziek werd. Zij is in 1993 overleden en is 54 jaar geworden. In 1995 verhuisde Aaf naar Bakhuizen in Friesland, waar ze nu al weer twintig jaar woont. Aaf kijkt tevreden op haar leven terug. Haar honderdste ver jaardag was één groot feest. De kinderen hadden als verras sing voor een lang weekend een vakantieboerderij in Dren the gehuurd. "Het waren mooie dagen, ik ben zo verwend. De hele familie, kleinkinderen en achterkleinkinderen waren er. Ze hebben voor me gezongen en er werden toneelstukjes opgevoerd. Even was ik ontroerd, toen ik door m'n 13-jarige achterkleindochter met haar mooie stem werd toegezongen. Ik heb genoten!"

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 7