Gezin Een nieuw huis weten. Ook hij solliciteerde en tante Grietje deed er een briefje bij. Toen Aaf dat te horen kreeg, zei ze tegen haar vader: "Die moetje nemen!"Zo kwam Jan in 1934 in Callantsoog terecht. Hij ging wonen in pension VOS, kreeg een eigen kamer en verdiende per week vijf gulden, de kost inbegrepen. Jan en Aaf konden het goed vinden samen. Zodra moeder Grietje dat in de gaten kreeg mocht Jan er niet meer slapen. Bij Piet de Haan, die verderop een café had, moest hij voor 's nachts een kamertje huren. Dat kostte hem 1,50 per week, dus hij hield niet veel over. Hij rookte en een pakje shag kostte een kwart je. Toch gingen ze iedere week naar de bioscoop in Schagen. Voor een paar kwartjes naar de film, en een ijsje toe. Dat was een zuinige tijd." Er kwam een huisje te huur op de Zeeweg en het stel maak te toekomstplannen. Jan wilde graag voor zich zelf beginnen. Op 27 mei 1936 trouwden Aaf en Jan; op het zilveren huwe lijksfeest van haar ouders. Samen vieren scheelde in de kos ten. Gelukkig bleek Jan goed te zijn 'overgeburgerd' van de Trouwfoto, genomen op het dakterras van pension VOS grote stad naar een klein dorp. De mensen mochten hem, hij was altijd vrolijk en liep vaak te fluiten. De jeugd keek tegen hem op, want hij kon goed boksen. Hij richtte een boksclub voor hen op en er kwam een tekenclub. In 1938 kwam hun eerste kindje. Een jongetje, Barry (Barend Jan, vernoemd naar de vader van Jan), maar het was te vroeg geboren. Hij kon zichzelf niet warmhouden en lag steenkoud Aaf stopt sokken, getekend door Jan de Wilde in 1943 aan de Ruigeweg. in zijn bedje. Er was geen kraamverzorgster bij. Maar door kordaat optreden van tante Pietertje, die warme kruiken om hem heen legde, redde hij het. Aaf wilde sindsdien alleen nog maar tante Pietertje bij haar bed. In 1939 kwam dochter Tity. De moeder van Aaf wilde ook worden vernoemd, maar er wa ren al zoveel Grietjes in de familie, dat Aaf besloot haar dochter Rietje te noemen. Barry kon de naam moeilijk uitspreken en maakte er Tity van en zo is het gebleven. Op school werd ze Tiet genoemd. Namen werden vaak afgekort, maar daar stak juffrouw List een stokje voor. In 1941 viel een Engelse vliegtuigbom op het huis naast de boerderij waar de grootouders van Aaf woonden. Het huis werd niet bewoond, maar als opslag gebruikt. Bij deze ramp viel een zijmuur bij de boerderij naar binnen en werd opoe do delijk getroffen. Heel Callantsoog was van slag. In 1942 moest iedereen het dorp verlaten, ook het gezin van Jan en Aaf. Zij hebben enkele jaren in een zomerhuisje van vader Piet Vos aan de Ruigeweg te Schagerbrug gewoond. Na de oorlog kwam het gezin in de zomerwoning 'Op de Nol' (nu de Zeehut) aan de Zeeweg te wonen, waar de jongste zoon Dick, genoemd naar de neef van zijn vader, in 1948 geboren werd. Neef Dick de Wilde was een beroemde illustrator van jongensboeken, zoals 'Het geheim van het oude landhuis'en 'De scheepsjongens van Bontekoe'. In 1950 lieten Jan en Aaf op de plek van het gebombardeer de pand een nieuw huis bouwen, waar Barry de eerste steen voor mocht leggen. Geld was er niet. Met een hypotheek van 12.500,- en een lening van 500,- voor de inrichting kwamen zeal ver. Bij Kees van Eek kon je bedden en dekens kopen en na het seizoen mocht je die afbetalen. Later gingen Aaf en Jan ver-

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 6