Vader Piet Jan de Wilde In de jaren 1914-1918 heeft vader Piet goed verdiend. In het dorp werden soldaten en officieren ingekwartierd, een goede tijd voor het hotel. Duinzicht had ook een café en de militairen kwamen geregeld bij hem een borreltje drinken of om te biljarten. "Ze deden ook wel wat voor mijn vader voor een kleinigheid." In dezelfde tijd bouwde vader Piet pension V.O.S., 'Vooruitgang Ons Streven', in de buurt van het hotel. In 1919 werd het hotel verkocht aan mevrouw Teekelenburg en het gezin ging naar de bovenwoning van het pension. Aaf was toen drie jaar oud en weet te vertel len, dat ze toen niet lekker was en moest overgeven. Omdat alles daar nieuw was, gaf ze haar pop de schuld. Op 2 mei 1923 werd haar jongere broer Jan geboren. Aaf had een goede jeugd, ze deed mee met de strandspelen en zong bij een koor. Na de lagere school kreeg haar vader het advies van meester Smit om haar verder te laten leren. Maar dat ging niet door "want ze gaat toch trouwen". Wel mocht ze naar de Nobelschool in Schagen. Dat was in die tijd al een uitzondering, dat was niet voor elk meisje wegge legd. Ze had zelfs een eigen fiets. Haar klasgenoten van de Huishoudschool kwamen het meest van boerderijen. Aaf herinnert zich, dat ze de naaimachines moesten schoon maken. Zij was altijd het eerste klaar, maar bij het nakijken was het niet goed. "Je bent een sloddervosje,"zei de juf. Tij dens de kooklessen werd er ook scheikunde gegeven, een moeilijk vak voor de dames. Maar de leraar was 'maatschap- pelijk'en ze kregen allemaal een acht. Aaf heeft nog op haar school een taart mogen bakken voor haar grootouders, die toen zoveel jaar getrouwd waren. Als tiener moest ze thuis meehelpen in het pension. Als enig meisje in het gezin werd dat van je verwacht. In de keuken helpen, afwassen en bedden opmaken. Toen Aaf een jaar of veertien was, mocht ze met haar nicht jes Annie, let en Zus de Vries met Kerstmis logeren bij tante Grietje. Zij was vroeg weduwe en had een kosthuis aan de Bloemgracht in Amsterdam. Nu woonde daar tijdelijk een kostganger, Jan de Wilde geheten. Aaf kreeg een oogje op hem en zei tegen de meiden: "Wat zal dat later een leuke vader zijn."Maar verder dacht ze niet. Zij was nog maar veer tien en hij was twintig. Jan de Wilde kwam uit Rotterdam, hij was huisschilder en kon goed tekenen. Hij ging naar de avondtekenschool om dat te perfectioneren. Er was weinig werk in de crisisja ren, vooral in de winter. Hij was een vakman in het deco ratie-schilderen. Een kennis vroeg hem mee te gaan naar Amsterdam, waar mensen werden gevraagd om plafonds in Tuchinsky te schilderen. Zijn broer Piet, die steward was bij de KLM, wist een goed kosthuis en gaf hem het adres van tante Grietje. Later ging hij terug naar Rotterdam. Vader Piet bouwde onder meer zomerhuisjes, maar had geen schilder. Hij liet een advertentie plaatsen en kreeg daar 54 reacties op. Jan de Wilde kwam dit via een kennis te Aaf op het strand bij het strandfiguur dat de eerste prijs behaalde Kleine Aaf onder toeziend oog van de militairen die een borreltje drinken en biljarten in café Duinzicht L

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 5