Omzwervingen grafpaaltjes Bij naspeuringen in het Regionaal Archief in Alkmaar doken vanzelfsprekend vele bekende Callantsoger namen op. Dymph Molenaar Sara en Ank leggen de laatste hand aan de paaltjesplek Van Ank Randag en Sara Planting, leden van het onderhoudsgroepje dat veel tijd stak en steekt in het verzorgen van het kerkhof, kwam de redactie aan de weet, hoe de gang van zaken verliep bij de terugkeer van de oude grafpaaltjes in het dorp. Het was het laatste 'karwei' dat Sara verrichtte als secretaris van de Historische Vereniging Callantsoog. Zij vervulde vele jaren deze functie. In Driehuis vond zij een nieuwe woonstek. Ook Peter Al van de Historische Vereniging 'Zijpe' droeg heel wat zoeksteentjes bij. In 1960 vonden een grote uitbreiding en renovatie plaats van het Callantsoger kerkhof. Daartoe moesten oude gra ven geruimd worden. Zo kwamen er achttien betonnen grafpaaltjes met 'ingedrukt' nummer vrij. Na enig zoek- en spitwerk in het gemeentearchief werd duidelijk dat ze op een graf vaak achter de grafzerk geplaatst werden. Als er geen geld was voor een zerk, stond er alleen zo'n paaltje met een grafnummer. De nummers op de paaltjes wa ren terug te vinden in de (kerkhof)administratie van de gemeente, zodat het makkelijk opzoeken was aan welke familie of persoon een graf toebehoorde en wanneer er geruimd kon worden. Een graf kon men huren of kopen. De paaltjes waren in onbruik geraakt, deden geen dienst meer en werden opgeslagen bij de gemeente. Want ja, wat moest men met achttien grafpaaltjes? En weggooien was ook zoiets. Ze kwamen daarna bij iemand in zijn tuin terecht als erfafscheiding. Die wilde er op een gegeven moment weer vanaf. In 2012 sloegen de Historische Vereniging Zijpe en Histori sche Vereniging Callantsoog de handen ineen om deze stuk jes erfgoed te bewaren en er een betere bestemming voor te vinden. Het idee ontstond om ze terug naar Callantsoog te transporteren en op het kerkhof te herplaatsen. Er was een geschikt stukje grond vrij. Met de gemeente Zijpe werd per briefcontact opgenomen. Die stemde in met het plan. Waarna het vervoer, het plaatsen en de opslag geregeld werden. Eind 2014 kwamen de paaltjes op hun eindbestemming terecht. Twaalf stuks staan er nu, links naast het pad als men door het grote toegangshek de begraafplaats betreedt. Omgeven door wit grind is het een mooi geheel geworden. Tevens plaatste men een informatiebordje. De resterende zes grafpaaltjes be vinden zich in een opslagruimte van Pieter Spijker. Nummers en info behorende bij de volgende namen: Achterste rij van links naar rechts 115. Nicolai 1955 Nicolai-De Wit 1980 116. W. Geerts 1955 /G. Hoogvorst 175. Griet van de Berg-Bakker 139. H.Hoiting 1956 (eigenaar Hotel Seinpost; stiefvader Grietje Kater) 85. N. van Twuyver 1940 C. Langereis J. Langereis 1961 123. Bregman 1940 Voorste rij van links naar rechts 111. Spijker (aangespoelde drenkeling; autofabrikant) 113. NeeltjeToes 186. Dieuwke Korteland 1956 155. G. Weij 1948 F. Hoek 1955 156. W.A. Hoep 1955 128. Jacob Vos 1937 Grietje Vos-Louw 1941

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 17