Schapen scheren in Scheveningen Storm vernielt paviljoen Tante Jopie 9 Micha moet haar Cios-aspiraties in de ijskast zetten. "Ik ging direct parttime aan de slag in de strandtent, aanvanke lijk in de keuken. Van het begin af aan werd er uitsluitend Nederlands gespro ken. Dat wilde ik zelf ook. Veel oefenen natuurlijk: 'schapen scheren in Scheve- ningen'om de harde ch-klankte leren." Oefening baart kunst, zo blijkt. Micha 20 april 1980. De ravage na de storm. Links Jacob Vos, rechts Nic. Smit, op de achtergrond bij het paviljoen Peter Vos (foto Niestadt) heeft het Nederlands snel onder de knie en vandaag de dag is zelfs een Duits accent nauwelijks hoorbaar. "Mijn schoonmoeder werkte in die jaren ook mee - ze zat meestal achter de kassa - en nadat zij begin '80 stopte, kwam ik fulltime in de zaak. Ome Koen was indertijd de vaste kel ner op het terras. In vol ornaat, zoals het een ober betaamt: zwarte broek, spierwit overhemd. Peter runde de zaak, Jacob richtte zich vooral op het strand: de douche, de verhuur en dergelijke." Jacob Vos heeft onmiskenbaar veel kennis opgedaan van het leven-aan-zee. Hij kent de gevaren en reageert adequaat op naderend onheil. Badgasten die zich met pijnlijke kwallenbe- ten melden, helpt hij doeltreffend. Micha: "Hij wist ook heel veel, hè? En als hij vertelde, begonnen zijn ogen te glinste ren. En het leuke is: Peter heeft dat ook." "In april 1980 logeerden we in Alkmaar, bij de oma van Pe ter. Op zondag 20 april werden we 's morgensvroeg uit bed gebeld. Peter moest zo snel mogelijk terugkomen; redden wat er nog te redden was. Het was namelijk hoog water en er woedde een zware noordwesterstorm. Het paviljoen van Niek Smit - nu 'De Stern', toentertijd 'de tent' genoemd - werd helemaal verwoest. En de balken die daarbij in zee werden gezogen, spoelden bij ons weer aan en vernielden het terras. Het paviljoen zelf bleef redelijk intact." Een foto in de krant van maandag na het noodweer toont het ontredderde gezicht van Jacob Vos, kort nadat hij samen met collega Niek Smit de schade heeft opgenomen. Ze kan zich het interieur van het paviljoen nog goed herinne ren. "Een ronde bar - die is nog heel lang gebleven - en een open haard met krukjes eromheen. Prachtig! De zaak werd toen gerund door Jacob en Dina Vos. Hun zoon Peter stond toen achter de baren zijn broer Vincent was badmeester. Be halve toezicht houden, inde Vincent staangeld van badgas ten die hun eigen windscherm meebrachten; ik meen twee gulden of twee vijftig per scherm. Dat is allemaal gestopt toen de gemeente het toezicht overnam." Ze schiet in de lach: "Vincent wilde best badmeester zijn, maar dan geen klusjes daarnaast! Daar was vaak discussie over. Overigens heeft Teun Mooij dat werk later overgeno men, tot het dus niet meer hoefde." Vier jaar na haar eerste kennismaking met Callantsoog, krijgt Micha 'iets' met Peter. In het voorjaar van 1977 wordt het se rieus. "Tot dan toe zagen we elkaar af en toe; soms in Callant soog, soms in Oberhausen. Ik reisde met de trein; ik had nog geen auto. Tijdens een herfstvakantie logeerde ik een paar dagen in Alkmaar bij Tante Jopie. Tante Jopie werkte in een strandtentje bij de trap, daar waar nu Vincents strandtent De Toko staat. Het was ooit, in 1932, door Opa Vos gestart en in die dagen nog een betrekkelijk kleine kraam - trapje op, trapje af. Die tijd in Alkmaar was hartstikke leuk en heel vrij. Daarna was ik enkele dagen bij mijn schoonouders te gast en dat was minder leuk. Jacob en Dina Vos waren, zeg maar, afstandelijker. Toen ik mijn school had afgemaakt, in 1978, kocht ik nog één keer een treinkaartje naar Nederland, een enkeltje." Micha's oorspronkelijke toekomstplan nen worden herzien. "Na de havo wou ik eigenlijk Cios doen. Ik heb altijd veel gesport: vooral hardlopen - daar was ik een beetje verslaafd aan - en tennis sen. Dat laatste doe ik nog steeds: we kelijks een uurtje in de hal in Schagen met een clubje vrouwen uit de omtrek. Elk jaar gaan we ook samen een weekje naar Spanje; een van hen heeft daar een huis."

De Clock van Callens-Ooghe | 2016 | | pagina 11