Wat Ik nog weef van db oude schietbaan in Groote Keeten Maarten Bakker Na schooltijd gingen we wel eens op duin kijken. Vanaf de Duinweg duin op (toen was er nog geen fietspad). Dan keek je op de schietbaan. Het vliegtuig was een 'Hurricane' met schietzak - touw- lengte 1 km. Het mooiste was als het vliegtuig in duik vlucht vanaf zee richting duin kwam. Dat was me een ge weld, meestal vloog hij boven zee. De schietzak 3 m lang) werd ook vaak stuk geschoten. Dat klapperde dan behoorlijk. Meestal ging hij terug naar vliegveld De Kooy om een nieuwe schietzak te halen. De uitkijkpost stond in duin tegen de weg aan binnen kant duin aan. Later is hij verhuisd naar de zeekant, bij de eerste weg naar strand. Je had twee wegen naar strand, één zuid naar strand en schietbaan, de ander noord waar Rens Roos stond. Aan de eerste weg stond ook de loods waar de werkspoortrein stond. Er zijn nog twee vliegtuigen geweest. Een DC-3 en een 'Harvard' tweepersoonsvliegtuig. De DC-3 had ook een schietzak. Het touw was 2 km lang. De DC-3 kwam ook wel eens in duikvlucht. Dit was niet zo spectaculair als de Hurricane. Als de schietzak stuk was, liet hij hem op de grond zakken en daar verwisselden ze hem. De DC-3 draaide dan rondjes. Touw als klerenlijn Mijn vader Jaap Bakker werkte op de strekdammen bij het bedrijf Daalder-kustwerk. Zij werkten daar ook een keer op de strekdam ten noorden van strandopgang Voor dijk. De DC-3 was er ook. Ze lieten de schietzak zakken maar hij viel verder in duin. De werkmensen op de dam zagen dit ook. Ze zijn duin in gegaan, hebben aan het touw getrokken en de zak eraf gesneden. Ze hadden al veel touw binnengehaald toen ze weerstand voelden. De militairen trokken aan de andere kant. De werkmensen sneden het touw door en namen de hele bos mee naar de strekdam. Ze hebben er geen last mee gehad, ledereen had een mooi stuk touw. Bij ons thuis werd het gebruikt als klerenlijn, daar werd de was aan opgehangen. Van 1960 heb ik ook nog dik touw en twee schietvlaggen en touw van deze schietvlaggen. De Harvard vloog ook met schietzak. Geel toestel, rode neus. Deze kwam soms ook in duikvlucht en had ook flink de gang erin als hij van grote hoogte kwam. Het kijkt raar als het vliegtuig op je af komt. Dit toestel is een keer raak geschoten in de staart. Dat was in de zomer. We waren op strand toen we het zagen en hoorden. Wat we later hoorden en in de krant lazen, was dat hij richting De Kooy vloog en ter hoogte van Julia- nadorp was. Wij zagen wel dat hij moeilijk vloog totdat wij het vliegtuig zagen zakken. Wij dachten dat hij op strand ging landen. We zijn hardlopend die kant op gegaan. Toen we daar aankwamen stond hij in zee met de staart om hoog. De piloot mankeerde niets en was er zelf uitgeko men. Bij laag water is het toestel weggehaald. Nieuw hout op het strand Mijn vader Jaap Bakker, Rens Hollander en Klaas Hollan der zijn een keer in de herfst in donker aangehouden bij de schietbaan. De wacht stond niet bij de slagboom maar bij de opgang zuid naar het strand en de schietbaan. De mannen werden aangehouden, zij mochten niet naar strand, dat was verboden. Die avond was er nieuw hout op strand aangespoeld. Mijn oom Klaas Mooij kwam dit zeggen. Klaas Mooij was noord om geweest. Mijn vader met de fiets zuid om. De drie mannen hebben geen hout gezien, maar zijn opgepakt en verhoord in Den Helder. Bleek dat deze militairen verkeerd waren ingelicht en ze stonden op de verkeerde plaats. Je mocht gewoon naar het strand, 's Avonds kwam hij pas laat thuis. Ik heb de andere dag na schooltijd hout gehaald. Dit was nieuw brandhout. Alle goeie stukken waren al weg. Na de februaristorm van 1953 is de schietbaan Groote Keeten ontmanteld. Er was ook veel duin weg bij de schietbaan. Later kwam de baan bij het Botgat. 1964. Arie en Jannetje Kruit met de antenne die net van het dak is gehaald. De lijn van de schietvlag was erin verstrikt ge raakt.

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 9