Lammy is 'uit de broek' "Er bleven zes man over. Ik ook. We gingen naar Schot land voor een training. En daarna werd ik tot schipper uit geroepen." Spectaculaire reddingen heeft hij niet meegemaakt, wel zijn er "wat mensen van een jacht gehaald" en worden links en rechts "verdwaalde surfers" opgepikt. De harde klappen op de golven die de boot maakt, blijken slecht uit te pakken voor de bottenstructuur van de schipper. Huisarts Van Brederode raadt hem af verder te varen; Jan wordt chauffeur. Uiteindelijk wordt ook dat te belastend. "Het was behoorlijk druk op m'n werk. Als de alarmpieper ging, stond ik als eerste bij de loods, maar van oefenen kwam niet veel. Dat kon ik voor mezelf niet langer verant woorden." Wippertoestel Dan wordt het 1 juli 1988. Jan heeft al enige tijd een relatie met de Friese Lammie Wardenier en beiden vinden het tijd voor een huwelijk. "Zonder ons te informeren had de Reddingmaatschappij iets georganiseerd. In plaats van zelf even naar het gemeentehuis te lopen, zoals de be doeling was, werden we 's morgensvroeg opgehaald met de weasel (rupsvoertuig - red.) en de rubberboot. De optocht reed door het dorp en tussen Hoko en De Visserman werden we eruit gezet. Daar was een wip pertoestel geïnstalleerd, een apparaat om opvarenden in een stevige mand, een zogeheten 'broek', via een noodlijn vanaf het schip aan wal te brengen. Het had wat voeten in de aarde - Lammie heeft flink hoogtevrees - maar uitein delijk hingen we in de broek. En zo zweefden we door de lucht naar het gemeentehuis, waar we opgevangen wer den door burgemeester Vierhout. We werden getrouwd door wethouder Hermine Keuning, die kort daarna helaas is overleden." Een lokale nieuwsjager doet melding van het gebeuren en pakt groots uit: 'Lammie uit de broek'. "Ja, dat hebben we nog lang moeten horen!" Jan is nu vicevoorzitter van de Plaatselijke Commissie van de KNRM. Samen met twee commissieleden facili- teert hij negentien redders, verdeeld over drie segmenten: de walploeg plus ploegleider, de bootploeg met schipper, en de bemanning van het kusthulpverleningsvoertuig. "Dat wordt ingezet op locaties waar een ziekenwagen niet kan komen, zoals op het strand. Het heeft alle voorzienin gen aan boord, zoals zuurstof, AED en brancard." De Reddingmaatschappij rukt ook regelmatig uit voor so ciale evenementen. Zo wordt ieder jaar op Koninginnedag - en nu op Koningsdag - het badseizoen geopend met de feestelijke intocht van Neptunus in een reddingboot. Kleiduiven schieten Als lid van een kleiduivenclub heeft Jan elke vrijdagavond klompen klei uit de lucht geschoten. Indirect heeft hij daar een nieuwe baan aan te danken. "Wij schoten op een boerenerf, links van de Stolperbrug. We maakten gebruik van een handmatig bediende klei- duivenmachine. Op een dag deed een Amerikaan mee, Jim Walters. Door mijn internationale-scheepvaartachtergrond werd ik ge acht Engels met Jim te spreken. Jim was directeur bij Penrod Nederland met dochtermaatschappij Placid Inter national Oil Ltd in Den Helder en vertelde op zoek te zijn naar een walkapitein. Als je vaart ben je vaak maanden achtereen van huis. Ik was wel toe aan een job op het vasteland. Tijdens een gesprek op hun kantoor werd me een salarisaanbod ge daan - ik ben lachend die tent uitgelopen! Toen ik Jim weer tegenkwam heb ik hem een wél passende prijs ge noemd. Om kort te gaan: ik heb er tot 1993 met veel ple zier gewerkt. Toen kwam er een dip in de olie-industrie; als ik me op maandagochtend kwaad maakte, had ik het werk voor de hele week klaar. Da's niks voor mij. Nog hetzelfde jaar vindt hij emplooi bij Nederlands Loods wezen BV te IJmuiden, als Hoofd Varende Dienst, een prachtjob. Aanvankelijk bestiert hij één regio, van Amsterdam tot Den Helder, later komt daar de regio Noord bij, een ge bied van Amsterdam tot Delfzijl. 1988. Koppenmaker pakt uit Jan de Ruiter helpt zijn aanstaande bruid Lammy Wardenier een handje als'schipbreukeling'. (fo,0 John Oud)

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 7