Begin jaren '80 gaan de jongens regelmatig naar Piet en Tiny Post in De Visserman. "Daar zaten we vaak met een hele club. 'Effe biertje ha len' na het werk. Soms belde Annemarie, de vriendin van Martin, of die nu eindelijk eens kwam eten. Op een gege ven moment komt ze de kroeg binnenlopen. Met een bord boontjes en een bal gehakt!" Wel baard, geen baard Ondertussen heeft Jan de Ruiter ook aan zijn maatschap pelijke carrière gewerkt: hij gaat varen. Negen jaar is hij op zee te vinden waar hij het schopt tot tweede stuurman. Daar laat hij ook zijn baard staan. "Ik was mij, leerling nog, aan het scheren, toen het schip plotseling een woeste beweging maakte. Zo'n jaap op m'n wang! Toen ik even later op de brug kwam, vroeg de ka pitein: 'Met bestek leren eten, leerling?' 'Nee,' zei ik, 'maar als het nog een keer gebeurt, scheer ik me niet meer.' Kort daarna: precies hetzelfde geintje. Ik nam toen mijn scheergerei, liep naar de ouwe en smeet het overboord." 1975. Derde stuurman Jan de Ruiter Uiteindelijk scheert Jan de baard weer af, dat gebeurt in 2001. Met een mysterieuze glimlach: "Direct na 11 sep tember was zo'n beetje iedere baarddrager een potentiële terrorist. Zodoende." De jaren verstrijken. Jan - "intussen ouder en wijzer" - is gestopt met varen, vindt onderdak bij Martin - "eerst in zijn omgebouwde garage aan de Duinroosweg, later in een zomerwoning van zijn broer op de Prévinaireweg" - en hoort van Jacob Vos dat 'De Pelikaan' op de Zeeweg 1985. Met z'n zessen naar Schotland. Staand vlnr: Sjef Otto, Jan de Ruiter, Martin Hoek, Arie Kossen, instructeur Robbie McDonald. Zittend: Ronald Bos, Dirk van Noord, instructeur KNZHRM, Maarten Hollander binnenkort vrijkomt. Jan heeft daar al langer een oogje op. "Of ik het nog wilde kopen? Nou en of!" zegt Jan. "Ik gelijk naar Jan en Aaf de Wilde, de toenmalige eigenaren, en we waren het gelijk eens over de prijs en de overdracht. Maar ik wilde per se óók de grond kopen. Dus ik meteen het gemeentehuis in - achterom, dat ging toen zo - en het was in no time geregeld!" De Reddingmaatschappij De Reddingmaatschappij - toen nog KNZHRM - vraagt belangstellenden zich te melden. "Ze kregen een nieuwe boot en zochten er bemanning voor. Nou, belangstelling genoeg natuurlijk!" De vele vrijwilligers die zich aanmelden, worden getest en successievelijk valt het merendeel af.

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 6