P| moet worden gereciteerd. Het is verbazend welk literair talent tijdens het St. Nicolaasfeest wordt onthuld. Eén van de redenen waarom de kinderen de St. Nicolaas- traditie willen handhaven is het feit dat het niet in conflict is met de tijd van hun eigen Kerstfeest. Het vieren van 'oud op nieuw' is bij ons altijd wat minder belangrijk geweest en wordt nu niet meer door alle fami lieleden bijgewoond. Wel houden we ons nog steeds aan de Nederlandse traditie om oliebollen en appelflappen te bakken - dat is een taak die ik doorgaans vervul. Evenementen die op twee van die oudejaarsavonden plaatsvonden zijn waard hier te worden vermeld. Het eerste voorval was in 1966 tijdens onze eerste ou dejaarsavond in Australië. Zoals gewoonlijk had ik mijn deeg voor de oliebollen bereid met meel, eieren, rozijnen, melk, citroen en specerijen. De hele avond waren er drei gende wolken aan de lucht - net toen ik mijn deeg klaar had begon het te hagelen. Eerst vonden we het nog leuk toen er hagelstenen ter grootte van stuiters begonnen te vallen, maar onze opwinding veranderde in verschrikking toen ze zo groot als tennisballen werden. Binnen enkele seconden waren alle ruiten aan de zuid- en oostkant van het huis aan diggelen - overal lagen glasscherven, ook in mijn pas gemaakte deeg. Een paar minuten later was de bui over, maar de ver woesting was onbeschrijflijk. Vrijwel alle bladeren waren van de bomen en struiken gerukt, honderden ruiten wa ren gebroken en de perspex golfplaten op het garagedak van de buren waren in duizend flinters. Ik moest mijn kos telijke deeg weggooien en, vanzelfsprekend, werden er die avond geen oliebollen of appelflappen gebakken. Op nieuwjaarsdag moest ik planken voor alle gebroken ra men timmeren. Het tweede voorval op oudejaarsavond was minder schrikbarend. In 1981 vierden we het bij Hugo in zijn huis in Hemmant. Zoals altijd maakte ik het deeg voor de olie bollen en Hugo deed daaraan zijn bijdrage in de vorm van eendeneieren. Toen ik het tweede ei boven de schaal openbrak viel er in plaats van eidooier een embryo in mijn deeg. Met walging schepte ik het slijmerige geval uit het deeg op en, zonder te kijken of er nog leven in zat, gooide ik het weg. Toen ik aan Erika vertelde wat er gebeurd was haalde ze de embryo uit de vuilnisbak. Onze dierenvriend bespeur de een spoor van leven in het hoopje slijm, met het resul taat dat ze zich de rest van de avond aan reddingswerk wijdde. Tegen de tijd dat het nieuwjaar werd ingeluid had Erika succes: de inhoud van het ei was in een levenslus tig donzig eendje veranderd, hetgeen gewikkeld in Hugo's wollen trui het nieuwe jaar in ging. Er is nog een vervolg op dat verhaal. Erika nam het eendje mee naar huis en na een paar weken volgde het beestje haar overal. Toen het groter werd gaf ze het terug aan Hugo, waar het bij haar broertjes en zusjes werd ge voegd. Omdat het eendje een mens als moeder had ge adopteerd bleef het in de buurt van Hugo en was meestal vlak om de deur of in huis. De ironie was dat door haar gedrag zij niet door de kraaien werd opgevreten, een lot dat al haar broertjes en zusjes verging. Als volgroeide eend vertoefde ze nog jaren lang op Hugo's erf. Moeders tachtigste verjaardag, de laatste keer dat al haar kinderen en aangetrouwden bij elkaar waren.

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 21