die tijd waren er vrijwel nog geen fietspaden in die omge ving, maar intussen (d.w.z. vanaf 1975 tot 2001) zijn er al heel wat voorzieningen getroffen. Het leek me belangrijk om de Nederlandse faciliteiten voor het fietsen nader te gaan bekijken - zodoende ver trok ik in maart 1976 weer eens naar mijn geboorteland. Johanna besloot om met me mee te gaan (de kinde ren waren nu oud genoeg om op zichzelf te passen). In Nederland kochten we een afgedankte bedrijfsauto van Henk van Wolferen, waardoor we ons veel gemakkelijker konden verplaatsen. Henk had een aanrijding met die auto gehad, maar na wat uitdeuken en opschilderen be wees het wagentje ons goede diensten. Op 2 april werd moeder tachtig, zodoende waren we mooi op tijd om aan de festiviteiten deel te nemen. Het was een onvergetelijke dag voor de hele familie, maar in het bij zonder voor moeder. Het verjaarsfeest werd grotendeels in de boerderij van Gert gehouden. Het maakte haar dol gelukkig om al haar kinderen en aangetrouwden en veel kleinkinderen om zich heen te hebben (helaas was dat de laatste keer dat al haar vijf kinderen en aangetrouwden bij elkaar waren). Haif-afgebouwd krot In 1980 gebeurden er ook nog een aantal andere noe menswaardige dingen. Erika en haar vriend Paul, die inmiddels allebei hun studie hadden beëindigd, hadden twee hectaren grond gekocht met een haif-afgebouwd krot erop. Vóór ze er introkken hielp ik ze met het beter bewoonbaar maken van het bouwsel. Ze beschouwden het als een tijdelijke behuizing, zodat we meteen plan nen begonnen te maken voor een nieuw huis op hetzelfde stuk grond. Mijn bijdrage tot het ontwerpen en bouwen van hun nieu we huis gaf me enorme voldoening. Eerst produceerde ik de tekeningen, waarbij ik de wensen van mijn klanten zo goed mogelijk in acht nam. In mei 1980 begonnen we met de bouw en voerden het werk uit als 'owner-builders'. Ik werkte samen met Erika en Paul en, na hun terugkomst uit Europa, hielpen Hugo en Roland ook vaak mee. Be halve het metsel- en loodgieterswerk deden we al het werk zelf. Het was een genoegen om samen met mijn kinderen iets te creëren - ik begon hen meer te waarde ren en ik geloof dat dit een wederzijdse ervaring was. Het bracht ons zonder twijfel weer dichter bij elkaar na de be treurenswaardige desintegratie van ons gezin tijdens de zeventigerjaren. Erika was de eerste van onze kinderen die ging trouwen, hetgeen gebeurde toen hun nieuwe huis nog maar half klaar was. Zij was in die tijd onderwijzeres aan de mid delbare school; het was belangrijk voor haar om zo gauw mogelijk te gaan trouwen, waarmee ze voorkwam om voor haar job naar het binnenland te worden gestuurd. Op een prachtige augustusdag in 1980 werd Erika en Pauls huwelijk op hun eigen erf in de schaduw van euca lyptusbomen voltrokken. Tegen het einde van 1980 kwamen mijn broer Gert en zijn vrouw Nel bij ons op bezoek. We waren in die tijd nog be zig met het bouwen van Erika en Pauls huis en Gert heeft daar letterlijk nog een steentje aan bijgedragen door wat metselwerk af te maken. Ik vergezelde Gert en Nel op een tochtje naar de Barrier Reef, waar we een onvergetelijke week van eiland naar eiland voeren en de 'outer-reef' bezochten. Er was nog een andere belangrijke gebeurtenis in 1980: Johanna en ik werden grootouders. Op 19 juli werd Te resa's baby geboren - het was een allerliefst meisje en ze noemden haar Sonya. Gezellige tijden met het gezin Hoewel ik de nodige problemen met de kinderen had toen ze opgroeiden, gebeurden er in die tijd natuurlijk ook een heleboel prettige dingen. Het jaarlijkse hoogtepunt was (en is nog steeds) het St. Nicolaasfeest. Door de jaren heen hebben we ons aan de Nederlandse traditie gehouden om omstreeks 5 decem ber cadeautjes uit te wisselen. In het laatste aantal jaren is het één van de weinige gelegenheden dat de hele fami lie bij elkaar komt. Aanvankelijk werd het St. Nicolaasfeest bij ons thuis gevierd, maar sedert de kinderen op zichzelf zijn vieren we het om beurten ook bij hen. Met St. Nicolaas komt iedereen gewoonlijk om een uur of elf in de ochtend aan. leder familielid brengt zijn of haar bijdrage voor de lunch mee en de cadeautjes voor hen die door loting daarvoor zijn gekozen. Na aankomst hebben we eerst koffie met gebak, hetgeen onder een levendige conversatie wordt genuttigd. De lunch is omstreeks om één uur, waarna het tijd is om de cadeautjes uit te pakken. Volgens traditie behoort bij elk cadeautje een zelfgemaakt gedicht te worden toegevoegd, welke door de ontvanger 78

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 20