Never a dull moment (deel 4) Oud-dorpsgenoot Jaap de Vries vertrok in 1966 met zijn gezin naar Australië om daar zijn geluk te beproeven. In de vorige Clock zagen we Jaap terugkeren naar Callantsoog om de begrafenis van zijn vader bij te wonen. Daarna bouwde hij een nieuw huis voor zijn gezin. In deze aflevering werkt hij verder aan zijn beroepscarrière. Belangrijke vorderingen In oktober 1969 ging mijn baas, de Senior Architect, te rug naar Engeland. Omdat ik in onze afdeling na hem de meest 'seniore' architect was, werd ik als waarnemend Senior Architect aangesteld. Nadat ik officieel naar de po sitie had gesolliciteerd werd ik voorwaardelijk aangesteld; die aanstelling kon echter niet worden bevestigd totdat een gunstige uitkomst van een mogelijk bezwaar bekend zou zijn. Zoals verwacht tekende de persoon die vóór mij 'Second in Charge' was geweest bezwaar aan. Hoewel de uitkomst van die zaak ten gunste van de appellant was, weigerde het gemeentebestuur hem aan te stellen en handhaafde mij als waarnemend Senior Architect. Intussen kon er geen andere Second in Charge worden aangesteld, zodat ik in feite twee jobs tegelijk moest doen. De impasse duurde enkele jaren, totdat mijn tegen stander tenslotte afstand deed van zijn recht. Als gevolg werd mijn aanstelling tot Senior Architect pas in mei 1972 bevestigd. Kort daarna kon ik een Second in Charge aan stellen, hetgeen mijn leven aanmerkelijk verlichtte. Vanuit materieel standpunt was er weinig meer voor me te verlangen. De tijdsduur voor het bereiken van zo'n be langrijke positie was veel korter geweest dan ik ooit had durven hopen. Nadat we ongeveer een jaar in ons nieuwe huis hadden gewoond zagen we dicht in de buurt een stuk grond met een vervallen huis te koop; vanwege het fantastische uit zicht trok het ons bijzonder aan. De vraagprijs voor het perceel was 6300, hetgeen meer was dan we ons kon den veroorloven. Voor maanden bleef het te koop staan, tot uiteindelijk de verkoper de prijs tot 5900 vermin derde. Met hernieuwde belangstelling overwogen we de mogelijkheid om het perceel grond te kopen. Op dat moment waren we nog steeds eigenaar van het huis in Uithoorn. Aangezien er geen twijfel meer was dat we in Australië wilden blijven, zetten we ons huis in Uit hoorn te koop en hoopten met de opbrengst daarvan de gewenste grond te kopen en er een nieuw huis op te bou wen. Nadat ik een overbruggende lening had gesloten te kenden we het koopcontract en begon ik met het ontwerp voor ons droomhuis. Dit keer moest het groot genoeg zijn voor ons opgroeiende gezin en bovendien wilden we een zwembad hebben. Kort nadat we het land gekocht hadden begon ik het ver vallen krot daarop af te breken. Een kleine hoeveelheid afbraakhout was nog geschikt om er een schuur van te bouwen. In augustus 1970 begonnen we met de bouw van het nieuwe huis. Die keer deed ik niet alles zelf en stelde bouwvakkers aan om me in de weekenden te hel pen. Wel organiseerde ik zelf de aankoop van alle bouw materialen en voerde de afwerking uit. Het hoofdgedeelte van het huis bestaat uit twee ver diepingen, met boven de woonkamer, de ouderslaapka mer en een badkamer, en beneden de eetkamer, keuken, studeerkamer en wasruimte. Een vleugel van een enkele verdieping bevat de kinderslaapkamers en een tweede badkamer - al die ruimten zijn direct vanaf een binnen plaats met zwembad toegankelijk. Een dubbele garage scheidt de binnenplaats van de straat af. Riant huis met zwembad In juli 1971, enkele maanden voordat we in ons nieuwe huis konden gaan wonen, kwam moeder bij ons op be zoek - ze was het eerste familielid dat bij ons in Austra lië kwam logeren. De reis was een enorme onderneming voor een vrouw van vijfenzeventig, die geen woord En gels sprak en praktisch geen reiservaring had. Moeder had een fantastische tijd bij ons. Het was winter en de temperatuur was aangenaam voor haar. We had den de ouderslaapkamer tijdelijk als zit-slaapkamer voor haar ingericht, hetgeen haar de nodige privacy gaf wan neer ze zich van ons luidruchtige gezin af wilde zonde ren. De kamer had uitzicht over onze tuin en een glazen schuifdeur gaf toegang tot de patio. Omdat moeder zo'n belangstelling had voor de natuur en allerlei nieuwe dingen was het een plezier haar de om geving te laten zien. Ze was het meest geïnteresseerd om met ons naar de 'rain forest' te gaan of de botanische tuinen te bezoeken. We hebben ons zeker ingezet om moeders verblijf in Australië zo aangenaam mogelijk te maken en naar mijn mening zijn we daar ook in geslaagd. In september 1971 was ons nieuwe huis voldoende ge reed om er in te gaan wonen; op de dag van moeders te rugkeer naar Nederland gingen we verhuizen. Er was nog veel ongedaan werk, maar dat nam meer tijd dan geld in beslag. We woonden nu in een riant huis met zwembad en een fantastisch uitzicht over de Moreton Bay - op ons balkon konden we van de koele zeewind genieten. Noot van de redactie: In de jaren '70 groeien Johanna en Jaap uit elkaar; uiteindelijk besluiten ze ieder apart hun weg te vervolgen. Ze onderhouden nog wel goe de contacten, zoals verderop moge blijken. 76

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 18