Rentebrievie Burgemeester had altaid un veerziende blik en dat kwam voor main goed tepas. Wie de ouwe situatie nog kent, weet dat de reddingsloos an 't begin van 't dorp stond en deernaast stond na gun vietteboet van main oom. Lovink vond dat dat heele spul deer vandaan most. Hai sprak er toe met main over en ik bood aan as 't bestuur van de reddingsmaatschappij er op inging ik hem gratis zou ver zetten en dat stond ze wel an. Met de waterstaat kwamen ze overeen dat ie bai de Seinpost op duin staan kon. De vietteboet van m'n oom wier verkocht an m'n broer weer ie tot 1970 staan heb. Wie het meeste belang mit die ver plaatsing had was ik toch wel. Ik kreeg un mooi uitzicht uit 't café. Un taitje later sprak ik meneer de Booi over die grond en zai we zelle 't overskraive lijte en den betaal jij de overskrijfkosten maar, den is de zaak wel rond en zoo kwam main die grond op ongeveer 1,-. per vierkante meter. Deer moet je nou om koomen. Maar un golden had toe meer waarde as nou. De gemeente had in 1919 al eens un uitbreidingsplan make lijte had. Nou kwam in 1920 un huissie van A. Ba ken te koop. Over de wurf van dat huissie was een weg produceerd. Ik zee teugen Lovink 't was wel zaak dat de gemeente dat huissie kocht den hewwe we later niks gien gedonder om die weg er over heen te maken. Lovink had deer wel ooren nij maar toevallig most ie die dag nij Haar lem, dus zai ie koop jij 't den maar. Alles liep op rolletjes, 't huissie wier inzet op 3000,- en ik mainde het of op 300,-. Dus ik docht dat de zaak gezond was. Maar er was ook nog een driekwart bunder land en toe staken ze het bai mekaar. Wat most ik nou, ik had afspraken dat ik 't huissie koopen zou, dus mainde ik 't huis en land. Dat ik sijvens bai Lovink kwam om hem het nuws te vertelle wist hai alles al. Ja, zai ie, dat was niet de bedoeling. Nou, zeg ik, den hou ik 't zelf wel. Sijvens kon ik 't alweer verkoope maar ik maakte die voorwaarde dat als die grond bai 't huissie noodig was voor un weg ze het den ofstaan moste voor ien kwartje de vierkante meter. Die persoon die het koope wou kon geld kraige van jonkheer v/d Poll, maar hai wou 't niet geven mi die voorwaarde, dus ik bleef met 't spul zitten, 't Huissie verhuurde ik voor 3,- per week. Toe het ien jaar verhuurd was had ik zes weken huur von- gen. Toe heb ik het verbouwd en er un sigarenwinkeltje in maakt en heb m'n broer Jan er in weund tot de oorlog voor 3,- in de week. Je ken wel uitreekene dat dat un best rentebrievie voor me weest is. 69

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 11