Onverwachts was Luc de volgende maandagmorgen werkeloos. De directeur uit Rotterdam kwam op bezoek met het voorstel om de zaak zelf over te nemen zodat hij door kon gaan met de verkoop. Na overleg met Henny en een goed gesprek met de heer Mars van de plaatse lijke RaBo-bank kocht Luc het bedrijf. Hij werd per 1 april 1974 zelfstandig ondernemer. Geen Co-op meer, maar Enkabé. "Nee, je gaat geen reclame maken voor de Co- op-artikelen, een bedrijf, waarvan je een schop onder je kont krijgt'.' opgenomen in het assortiment, zoals Idé-koffie en Duits bier.'Herkenning'vond Luc belangrijk. Sigaren en sigaret ten waren per slof zollfrei, aantrekkelijk voor de buitenlan ders. Bloemen en planten liepen goed, want hij was de enige in het dorp die deze artikelen verkocht. Reclame was niet nodig en voor de toerist was dat niet belangrijk. De nieuwe zaak opende op 4 april 1974 zijn deuren, voor afgegaan met de muziek van de Callantsoger Harmonie en de drumband van Wieringerwaard. Volgens de plaat selijke krant was Callantsoog weer een moderne zaak rij ker waarin je voor vele boodschappen terecht kon. Het voltallig gezin aan de Denneweg, v.l.n.r. Martin, Luc, Peter, Henny, André en Rob. Nevenactiviteiten Naast zijn zaak had hij nog tijd voor hobby en vrij willigerswerk. Geleidelijk aan werd dat steeds meer. Scheidsrechter, penning meester van de EHBO, ambulancechauffeur, actief zaalvoetballer, voorzitter van De winkel voor de overgang van Co-op naar Enkabé. Waarom Enkabé Callantsoog is een vakantieplaats bij uitstek, waar de toe risten voor 80% van de omzet zorgen. De buitenlanders komen voor het grootste deel uit Duitsland. Daar speelde Luc op in. De Duitse badgasten identificeerden de win kel met de Duitse Edeka-zaken. Duitse merken werden Inbraak De winkel heeft twee keer een inbraak gehad. De eerste keer in 1977. Luc was met twee kinderen bij een brand van een zomerhuisje gaan kijken, toen hij op weg naar huis licht zag branden in zijn zaak. Om verspilling van energie tegen te gaan liep hij bij het betreden van de win kel een man tegen het lijf. De man wist te ontkomen, maar zag geen kans de buit van viereneenhalf duizend gulden aan sigaretten mee te nemen. De tweede inbraak was 's nachts, in de herfst van 1981. Luc had de gewoonte om als er brand was, erop af te gaan. Zodra het "brand mees ter" was haalde hij broodjes, blikjes fris en sigaretten voor de brandweerlieden. Bij de winkel aangekomen, bleek er licht te branden. Luc liep achterom en bij de achterdeur trof hij in het stikdonker een dreigende, gemaskerde in breker aan. Luc stond als aan de grond genageld. Op die nacht om 4.00 uur besloot hij te stoppen met de zaak. Geen één van de zoons wilde het bedrijf overnemen. Per 31 maart werd de winkel verhuurd aan de familie Kossen. Bertus Langeveld en zijn vrouw Marjo Kossen stapten er in. Later heeft Kossen het pand gekocht. Prikklok Luc was de eerste werkgever in Callantsoog met een prik klok. In het hoogseizoen had hij 22 of 23 scholieren in dienst. Niet allemaal tegelijk, maar op verschillende tijden. Zij werden betaald op uur loon. Sommigen onder hen werkten indien nodig langer dan afgesproken en Luc had geen overzicht meer. Als het personeel bij het komen en gaan 'prikte', was het geen puzzel meer om de lonen uit te rekenen. 44

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 6