Van Co-op naar Enkabé Muja Blokker Op zoek naar ondernemers uit de jaren vijftig van de vorige eeuw, kloppen we nu aan bij de heer L.C. Rezelman, die in die tijd een Co-op levensmiddelenbedrijf had aan het Dorpsplein nr. 8. Hij woont in De Bron in Schagen, maar uit noodzaak. Over de strubbelingen in het begin van de twintigste eeuw in Callantsoog om in dit dorp een Co-op te krijgen, kunt u lezen in de Clocken nr. 4 van 2013 en nr. 1 van 2014, artikelen van de hand van Maarten Mooij. De coöperatie De Tijdgeest was een vereniging voor filiaalhouders, die door gezamenlijke inkopen de producten goedkoper aan de consument kon brengen. Speciaal om de minder be deelde mensen tegemoet te komen. Lieuwe Cornelis Rezelman is geboren op 20 december 1931 in de Anna Paulownapolder. Vader Jacob Rezelman was boerenarbeider en werd eveneens in de polder gebo ren, in 1904 aan de Lotweg. Zijn moeder, Hiltje Bil, kwam ter wereld in 1901 in Oude Bildtzijl boven in Friesland. Vanwege de armoede verhuisde de familie Bil in 1912 naar Duitsland. In 1914, de Eerste Wereldoorlog begon, kwam de familie terug naar Nederland, en wel naar de gemeente Barsingerhorn. Luc's ouders ontmoetten elkaar daar in een cafeetje aan de Kreil tijdens de kermis. Zij trouwden in 1926. Het gezin telde drie zoons, waarin Luc de middelste was. Aan het werk Na acht jaar lagere school ging Luc met zijn vader mee 'het land in! Een half jaar later kwam de kruidenier bij zijn moeder aan de deur. Hij had gebrek aan een knecht. Zijn toenmalige knecht moest in militaire dienst. Zo is Luc be gonnen in Wieringerwaard. Deze kruidenier had geen ei gen winkel, maar was een 'wegbrenger'. Luc ging met het boekje langs de deuren, nam bestellingen op en bracht ze later weer weg. Op de fiets met de mand voorop of met de bakfiets. Na anderhalf jaar vond hij een nieuwe baan in Schagen. Bij de familie Siemons, die een kruideniers winkel op de Gedempte Gracht had. Drie maanden na zijn aantreden in 1949 overleed de heer Siemons plotse ling, 39 jaar oud. De weduwe bleef achter met de zaak en twee jonge kinderen. Zij vroeg Luc, of hij bij haar in de kost wilde komen, zodat hij zich ook met de kinderen kon bemoeien. Dat deed Luc. Hij paste op, zorgde voor ze en las boekjes voor. Omdat hij 's avonds vrij was, stelde mevrouw Siemons hem voor te gaan leren. Zo gezegd, zo gedaan. Hij haalde zijn middenstandsdiploma en z'n vak diploma's. Voor die voor het levensmiddelenbedrijf moest hij naar Den Helder en voor die voor groente en fruit naar Alkmaar. Ook reisde hij een jaar lang naar Amsterdam op en neer voor een tabaksdiploma. Co-op Na vier jaar in Schagen, stapte hij over naar een Co-op- bedrijf in Winkel. Hij ventte daar met de rijdende winkel. Dat was een volkwagenbusje, waarin stellingen waren ge maakt met de eerste levensbehoeften. Hij had een grote wijk en ging elke dag naar Wieringerwaard, Nieuwesluis en Oudesluis. Bij dat bedrijf heeft hij zijn vrouw leren ken nen. Hendrika Groet, geboren in 1938 in Kolhorn, zat bij de Co-op op kantoor. Ze zagen elkaar geregeld, maar de vonk sloeg over tijdens de kermis in Barsingerhorn. Na vier jaar kreeg Luc het aan bod filiaalhouder te worden van de Co-op in Callantsoog. Die kans liet hij niet voorbij gaan. Hij nam het beheer over van de heer Breed. Luc en Henny trouwden in 1958 om samen in Callantsoog te beginnen. In het pand was een kleine toonbankwinkel met een woongelegenheid ernaast. Verbouwing In 1964 was de eerste ver bouwing. De firma Vos werk te naar een ontwerp van architect Kloosterboer. De ruimte werd vergroot en de toonbankwinkel werd een Gezinsfoto 1947. Rechts staat Luc.

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 4