Tegenwoordig gaat hij elke dinsdagmiddag naar het dorpshuis. "Samen met mijn moeder; zij om te klaverjas sen, ik om te biljarten. Sinds mijn vaders dood woont zij hier." Met een libre-moyenne van rond de één schat hij zich niet hoog in, maar Corrie snelt naar de boekenkast en toont triomfantelijk een biljarttrofee. "Kijk, die heeft ie toch maar mooi gewonnen." Henk, breed glimlachend: "Tja, ik was die keer de beste van de slechtsten." "Heel gezellig allemaal" In 1983 meldt hij zich aan bij de vrijwillige brandweer en wordt direct voor de leeuwen geworpen. "Mijn eerste klus: twee auto's, frontaal op elkaar bij Kolksluis; twee doden, twee zwaargewonden. En toch ga je aan de slag. Blijk baar is het adrenalinepeil zo hoog dat het verstand op nul gaat en je doet wat je moet doen. Tegenwoordig vangen psychologen je op, dat bestond toen nog niet. Maar on derling praatten we er wel veel over, hoor." Naast maatschappelijk belang, heeft de brandweer ook een sociale functie, richting samenleving én voor de 25, 26 brigadeleden zelf. "De saamhorigheid is heel sterk, we gaan vaak met z'n allen een weekendje weg. Samen met de partners. Zo waren we al eens in het Oostenrijkse Westendorf. En een paar jaar terug nog in Parijs. Heel gezellig allemaal." Henk wordt blijkbaar gewaardeerd: hij schopt het al gauw tot commandant. "M'n eerste fikkie?" Hij denkt na. "Dat was bij mevrouw Oudenes op de Dorpsweg. We reden toevallig langs toen ik een beginnend brandje zag. Gauw Corrie en de kinde ren thuisgebracht en weer terug. Politie Kooy was er al. Er was een brandende kaars omgevallen; kranten hadden vlam gevat. Snel een brandblusser gepakt en de zaak gedoofd. De brandweer kwam daarna pas. Hun reactie: 'Moet jij zo nodig ons werk doen?' Ja, dat was nog voor ik me bij hen had aangemeld." Een andere keer liet hij dokter Van Brederode alarmeren. "In de bocht bij toen nog hotel Het Levende Water, lag een auto op z'n kop met vier jongens erin, de wielen draaiden nog. Afijn, de dokter kwam, maar voor niets: de jongens waren verdwenen. 'Wie heeft mij gebeld?' vroeg ie verwij tend. Toen keek ik maar een beetje nietszeggend om me heen - geen idee." 1985. Boven vlnr: Hans Jan Twisk, Hans v.Muyen, Gerard Sneekes, Ab Schagen, Louis Doorn, Arie Kossen, Jan v.Vuuren, Theo Janson, Joop v.Muyen, Adrie Brak. Onder vlnr: Jan Schagen, Martin Genet, Co de Bakker, Ron Diepgrond, Piet Bleijendaal, Henk Sterkenburg. 58

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 20