Jaarlijkse excursie Historische VEERBERICHK Het weerstation van Henk Rotgans Dymphke van der Geer - Molenaar Op zaterdag 30 mei verzamelden wij ons in de klaarstaande bus. Enkelen van ons hadden nog een stevige plensbui op de kop gekregen onderweg er naar toe, maar dat was tevens de laatste bui voor die dag. De rest van de dag was het zonnig. Door het kopje van Noord Holland werden we in comfort vervoerd naar de Afsluitdijk. Dries had een kleine studie achter de rug over de plannen en de aanleg ervan en wist ons te vertellen waarom die knik in de dijk zit aan de Friese kant: het tracé dat uiteindelijk gevolgd werd bij de bouw, was iets gewijzigd, maar het moest nog wel op dezelfde plek aansluiten. (Of was het nou net andersom, dat de aansluitplek gewijzigd was?) In Leeuwarden werden wij in het restaurant 'De Koperen Tuin' ontvangen, gelegen in stadspark De Prinsentuin. Hier werden wij voorzien van koffie en cake. Daarna lie pen we een kleine honderd meter naar het aanmeer- punt van de platte schuiten die ons door de grachten van Leeuwarden zouden varen. We verdeelden ons over twee schuiten en met onze schippers/gidsen togen wij de stad in. De grachten van Leeuwarden zijn weer heel an ders dan die van Amsterdam of Utrecht: ze zijn bijzonder smal. Ook zijn ze veel meer overdekt doordat de brug gen er overheen heel breed zijn gemaakt. Er was in vroe ger tijden een tekort aan pleinen en marktplaatsen, dus bouwde men die boven het water. Alle markante gebou wen, het geboortehuis van Mata Hari en mooie doorkijk jes werden ons getoond - zeer aangenaam om zo in het zonnetje zittend rond te kijken. Door het opnemen van al deze informatie waren wij hongerig geworden en meer den wij na enige tijd weer af bij 'De Koperen Tuin'. (Jawel, die van Simon Vestdijk, die er vertoefd schijnt te hebben.) Wij werden getrakteerd op een smakelijke broodmaaltijd en konden op het gemak de opgedane indrukken verwer ken. Na de lunch werden wij weer verwacht in de bus, die ons naar het Fries Museum bracht. In groepjes werden we door gidsen door het enorme museum meegetroond. Alles wat als 'typisch Fries' wordt gezien kwam aan bod, met als opmerking dat onze Oranje-familie afstamt van Friezen. Verder was daar Mata Hari weer, geluidsopnames van weidevogels, vergezichten over weilanden, Spakenburgs schilderwerk, de Elfstedentocht en nog veel, veel meer. De tijd die we hadden om zelf nog even rond te kijken was te kort om alles te bekijken - het was meer een korte in troductie, bedoeld om je terug te laten komen. Ik hoop op een dag met minder mooi weer er nog eens heen te gaan. Eind van de middag mochten we weer de bus in, die ons naar ons eigen (West-)Friesland bracht. Voorwaar, een geslaagd uitstapje, zo dunkt me. Foto Maarten Bakker Henk Rotgans maakte jaren gele den een weerstation om de toeris ten in Callantsoog te voorzien van de o, zo belangrijke informatie over het weer. Na zijn overlijden maakte het station veel omzwervingen en kwam uiteindelijk in het bezit van de Historische Vereniging. Er werd gezocht naar een goede plek om dit prachtige stuk handwerk weer in gebruik te nemen. Die werd ge vonden: u kunt bij molen De Hoop in 't Zand (van de familie Zeeman) het weerbericht raadplegen. 56

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 18