Omdi pepier Geraadpleegde bronnen en literatuur Bartels J.A.C Kalkman W.: Texel Nederlands laatste slagveld, de muiterij van de Georgiërs april 1945, Zut- phen1980. Bremer J.T.: De Zijpe deel III, 1920-1997, Uitgeverij Pirola, Schoorl 1997. Boer A. den: Gevallen Turkestanen genegeerd, OUD+heden, Hart van Holland, 07-05-2014. Carsjens J. Riteco P.: Opgegraven verleden, Den Hel der 2005. Graafeiland van A. Holtrop K.: Schagen in oorlogstijd, Schagen 1946. Hilten D.A. van: Van Capitulatie tot capitulatie, een be knopte historische en technische beschrijving van de militaire gebeurtenissen in Nederland tijdens de Duitse bezetting van mei 1940 tot 1945, Leiden, 1949. Houterman J.N.: Osttruppen in westelijk Nederland. Sovjetmilitairen en Panjepaardjes in Zeeland 1943 1944, Middelburg 1993. Leentvaar T. S.: De eerste boswachter van het Wild rijk, 1941 tot 1946, Landschap Noord-Holland, Nieuws uit het noorden, nummer 21mei 2009. Nederkoorn J.: Uit het dagboek van vader de Wit: De Mongolen in de Zijpe. ZHB nr.4 1992. Postma F.H.: De repatriëring van Sovjetonderdanen uit Nederland 1944-1956. Proefschrift. Amsterdam 2003. Vries J.: Intocht vanuit het oosten. De Clock van Callens- Ooghe, jrg.20 nr.1 maart 2005. Tessin G.: Verbande und Truppen der deutschen Wehr- macht und Waffen-SS im Zweiten Weltkrieg 1933-1945, Bissendorf 1979. Kriegstagebuch 347 Infanterie Division. Kriegstagebuch Generalkommando LXXXVIII Armeekorps. Lexicon der Wehrmacht: www.lexikon-der-wehrmacht.de/inhaltsverzeichnis1.htm Arie gaat voor 'n dag of wat de woid uit. Meroit bloift thuis. Die wul niet te warskip. "Ik sleip 't lekkerst in m'n oigen nessie." "Denk je ankommende donderdeg an 't oud pepier?," vraagt Arie, net voor ie gaat. "Je moete 't op toid an de weg zette, aars bloift 't staan. Ik wul d'r van of, 't is 'n héle sweel." "Vezelf denk ik an 't pepier. Ik stroffel d'r bedat over, dat dat komt goed." Maar op donderdeg ontskiet 't heur zom- maar. As 't al begint te tweilichten wupt zai iniene op. Met 'n gang zet ze alle döze in buiten. Maar teugen tiene staat 't 'r nag en ken 't héle swikkie weer in huis. Wat het Meroit hier 'n hekel an. Ze had 't Arie nag zo be loofd. Dat de are dag propt zai alle döze in de auto en roid nei 'n durp effies vedderop. Deer staat 'n container en deer mag 't pepier ok in. Met 'n gröte zwieper kiepert zai 't héle hussie in de bak. Dat ruimt mooi op. Op de weg terug gaat Meroit geloik om 'n koppie bai heur snaartje. Zai vertelt drekt weerom zai op pad is. Anneke Molenaar-Smak Helaas ontvielen ons drie dorpsgenoten die, ieder op zijn eigen wijze, een bijdrage leverden aan de Histo rische Vereniging en de museumboerderij. Wij staan even stil bij hun overlijden. Ben Tiebie was van 1999 tot 2010 penningmeester van de stichting Callinger Erfgoed. Jan Corts, onze 'hoffotograaf', van wie wij altijd foto's mochten publiceren. George van Ee, de schilder, aan wie museumboerde rij Tante Jaantje haar frisgroene kleuren dankt. 51 "Niks teugen Arie zegge 'oor, as je 'm spreek. Den vind ie me zö'n druul. En 't is best gaan, alles is weg." Heur snaartje koikt heur den an, skud heur hoofd en zoit: "Je hewwe evengoed wat an Arie uit te leggen. Jullie benne 'n week in de war. 't Oud pepier wordt pas de are week ophaalt." Spreêuwepraat 58

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 13