Im Monat Mai 43 worden 3 ngue Fëlle unerlaubter Ent ferhung geraeldet. In diesen 3 Fallen erfolgten bereits noch in der Berlchtszeit v$mÊt die Festn&hmen. Ende Mai stehen also noch folgende Falie offeni 1.) Ob.Oefr. Herdiok, Dieter Stai/Jg.Rgt.31 2.J Gefr. Stachow, Georg 5.A43 3*). Leg. Tulagbaew Turk/787 De dans ontsprongen Toch was er ook een beperkt aantal Turkestanen dat de dans wist te ontspringen en na de oorlog in Nederland achterbleef. Zo waren 18 Turkestanen gedeserteerd en ondergedoken. Elf van hen kozen er na de bevrijding voor om terug te keren naar huis. Zij werden op 18 juni 1945 door Callantsooger en lid van de Binnenlandse Strijd krachten J. (Jan) M. Vos op het Havenplein in Den Hel der overgedragen aan Noë Congladze, de commandant van de overgebleven Georgiërs die op Texel in opstand waren gekomen. Samen met de Georgiërs werden de 11 vervolgens naar de Sovjet-Unie gerepatrieerd. Vos, ver moedelijk niet geheel gerust op een goede afloop, had ze hierbij een handgeschreven briefje meegegeven waarop vermeld stond dat zij zich goed hadden gedragen en voor het verzet van dienst waren geweest. Desondanks is er ook van deze 11 gerepatrieerde Turkestanen nim- Regelmatig deserteerden naast Duitsers ook militairen van de buitenlandse groepen, zo ook Legionar Tulagbaew van het Turkestanisches Infanterie-Ba- taillion 787. Hij was er vrijwel di rect na aankomst in Nederland in maart 1943 vandoor gegaan. In mei 1943 stond hij nog ge signaleerd en ook nadien werd hij naar het lijkt niet gevonden (Bron: Kriegstagesbuch Gene- ralkommando LXXXVIII Armee korps). mer meer iets vernomen. De overige zeven konden door bemiddeling van Vos in Nederland blijven en zouden zich als eerzaam burger meer dan verdienstelijk maken en volledig geassimileerd raken in de Nederlandse samen leving. Zelfs zodanig dat één hen tot aan zijn dood als 'Ome Gerrit' door het leven ging. Hij overleed in 2013 op een steenworp afstand van Callantsoog, als 'laatste der Turkestanen'. Negen ondergedoken Turkestaanse militairen van hetTurkestanisches Infanterie-Bataiiion 787 kort na de bevrijding in Callantsoog. Van de in totaal 18 ondergedoken Turkestanen zouden er 11 gerepatrieerd worden. Aan de hand van de boerderijen op de ach tergrond zou mogelijk de locatie van de foto (Abbestede?) nog achterhaald kunnen worden (foto J.M. Vos via Ben van Kralingen).

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 11