"De club van 12" Scheidrechters kennen een leeftijdslimiet. Carmen wordt 49 en moet stoppen. Niet lang daarna krijgt ze te maken met lichamelijke ongemakken. "Eerst had ik last van m'n knie, later ben ik ook nog 'ns aan m'n rug geopereerd. Maar het ging fout tijdens de operatie en ik kreeg steeds meer problemen. Ik was er toen helemaal klaar mee." Stilzitten is er echter niet bij. "Nee hoor, nu fietsen we veel. Ik ben gek op Texel. En ik vergezel Jan die begeleider is bij VV Callantsoog. Ik heb ook twintig jaar getennist; de huisvrouwencompetitie. Nu help ik de vereniging nog. Maar dan met zittend werk, zo als bollen inpakken." Tot voor kort keek Carmen ook met spanning uit naar de jaarlijkse trip met 'De club van 12! "Twaalf vrienden hier in het dorp. Het hele jaar sparen en dan met z'n allen een lang weekend ergens in Nederland doorbrengen. De laatste keer was op Ameland." Helaas zijn enkele vrienden weggevallen, continuering van de traditie is daardoor onzeker. En natuurlijk is Carmen vaak bij haar kinderen en klein kinderen te vinden. Ralph woont met vrouw en twee kin deren verderop op de Oosterweg in een fraai verbouwde boerderij. Ook dochter Anja bezit een boerderij. Met man en drie kinderen woont zij aan de buitenkant van Scha- gen. De kleinkinderen 'doen' het goed. Eén kleinzoon stu deert aan Nijenrode, een andere - nét 17 - in Delft. 2003. Club van 12 in Artis Oma Carmen met vier van de vijf kleinkinderen Nee, heimwee naar Duitsland heeft Carmen nooit gehad. "De binding is weg. Maar Beieren ligt ook wel erg ver weg, hè? Wel had ik vorig jaar contact met iemand van het Rode Kruis Duitsland. Die wilde na vijftig jaar een ontmoeting arrangeren tussen mij en haar moeder, een voormalige collega. Dus, wie weet?" 25

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 7