Ik kwam} ik zag, Ik Meef*** Carmen Schagen-Himmeröder n-Bernhard das Wasser K/aas Schuurman Dankzij het toerisme telt Caliantsoog in de zomertijd ongeveer tweemaal zoveel inwoners. De meeste bezoekers vertrekken weer, sommigen blijven achter. Voorgoed. De Clock is be nieuwd naar hun beweegredenen. In deze rubriek geven de nieuwkomers daar zelf antwoord op. Wie Carmen en haar echtgenoot Jan Schagen bezoekt, merkt het direct bij binnenkomst: hun leven staat in het teken van sport. In de hal tal van foto's en memorabilia. Zoals een portret van schoondochter Ellen Imming die vanuit de sulky een paard-in-draf aanstuurt; het gezin op wandel- en wintersport in Oostenrijk; een koninklijke oorkonde, verleend aan Jan Schagen vanwege zijn grote verdiensten voor het lokale voetbal. Carmen blijkt goed voorbereid op het gesprek met de Clock. Op tafel fotoalbums, losse foto's en plakboeken met krantenknipsels waarin Carmen een hoofdrol speelt. De eerste artikelen komen uit Duitse kranten. "Beim Wiedersehen gab's Tranen" Carmen Himmeröder wordt in 1943 geboren in het Duitse stadje Velbert in Noordrijn-Westfalen, even ten noorden van Wuppertal. De oorlog woedt in alle hevigheid maar gaat ongemerkt aan de peuter voorbij. Al gauw trekt het water, zwemmen wordt haar grootste hobby. Ene Bernd Huster is haar daar "ewig dankbar" voor. Carmen: "Het gebeurde in 1955. Bernd was toen 9 jaar en kon niet zwemmen. Hij was met enkele vriendjes aan het voetballen toen hij in diep water viel. Hij raakte in paniek. Er stonden veel mensen toe te kijken, ook volwassenen, en niemand deed iets! Toen ben ik erin gesprongen en heb hem eruit gehaald. Ik was toen 12." Het gebeurde haalt de lokale krant, de Velberter Zeitung, die een foto afdrukt van de jonge "Schutzengel" en een opmerking van haar klassenlerares, Frau Becker: "Sie ist meine jüngste Schülerin, aber die beste Schwimmerin meiner Klasse'.' Carmen ontvangt een vetleren "Lebensrettungsmedaille" en daarmee lijkt de kous af. Wie schetst echter haar ver bazing als 44 jaar later contact met haar wordt opgeno men vanuit haar geboorte plaats. "Dat was dus in 1999," lacht Carmen. "Bernd Huster wil de mij nog eens terugzien en had daar zijn vijftigste verjaardag voor uitgeko zen. Carmen ontvangt een uit nodiging naar Velbert te ko men. Het wordt een mooie dag en ook dit blijft niet on opgemerkt: "Beim Wieder sehen gab's Tranen" schrijft het lokale sufferdje. /or dem Ertrinken gerettet "Afijn, het jaar erop zijn we verloofd" De jonge Carmen blijft fa natiek wedstrijdzwemmen. Begin jaren '60 - "Ik ben van de generatie Ada Kok" - wordt ze met drie andere meiden zelfs Duits kampi oen estafettezwemmen. 1999. Wiedersehen na 44 jaar Der Schutzengel lebt heute in Holland: Carmen Schagen. die 1955 den ertnnkenden Bernd Huster a us dem Wasser zog, isl heute Oma und eine bekannte Handball- und FuBbal-Schiedsrichterin. E wig dankbar ist Bernd Huster, rigem im Parkbad das Leben g wurde W107/01 NUMMER 167 MITTWOCH, 21. JUL11999 Suchc nach Carmen Himmerö der Dies schien 1995 ein aus- sichtsloses Unterfangen. Gut 40 jahre nach dem Ereignis im Parkbad brachte sie die Stadt verwaltung ins Schwimmen: lassen, plante den Überra- schpngscoup zum Ehrentag ge nera IstabsmaBig Am Abend der Feier genügte Bemd Huster ein winziger Mo ment, urn die Rctterin von einst wiederzuer- kennen Viel mehr Zeit blieb ihm auch nicht, denn fortan war sein Bliek tranenver- hangen Ein Rührstück Rund 40 Jahre nach der Be- gegnung im Schwimmbad tauchten bei de wortreich in die Biogra phic des ande ren ein Carmen Schagen war bereits Mutter zweicr er- wachsener Kinder, Oma zudem, und nach ihrer rigem im Parkbad das Leben gerettet wurde Schwimm- karri ere, die Eine Carmen Himmeröder war von einem deutscherStaffeltitel langst nicht mehr in Velbert ge- geadelt wurde, zueinerbekann- meldet AuBerdem verbot der tenhollandischenFuBball-und Datenschutz eine Auskunft Handballschiedsrichterin auf-

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 4