Never a dull moment (deel 2) Jaap de Vries 17 Maart 1966 vertrok oud-dorpsgenoot Jaap de Vries met zijn gezin naar Australië. In de vorige Clock verhaalde hij over de voorbereidingen en de reis ernaartoe. Deze aflevering begint in Coolangatta waar hij een architectenpraktijkje kon overnemen. De volgende kans zag er aanvankelijk gunstiger uit: ik kon een bescheiden architectenpraktijkje overnemen in Coolangatta aan de Gold Coast. Met hoge verwachtingen bracht ik daar mijn eerste bezoek. Het zag er veelbelo vend uit: een prachtige plaats vlak aan het strand, meteen een flatje om in te wonen en genoeg opdrachten voor ten minste een jaar inkomen. Ik besloot na dat eerste korte bezoek voor enkele dagen terug te komen, zodat ik me volledig kon oriënteren wat betreft de hoeveelheid en het soort werk dat in voorbereiding of in uitvoering was. De dag voordat ik naar Coolangatta terug zou gaan ont ving ik een brief van de Brisbane City Council in antwoord op een sollicitatie voor een tekenaarsjob. In de brief werd ik voor een onderhoud uitgenodigd, hetgeen betekende dat de mogelijkheid bestond om daar een betrekking te krijgen. Dat vooruitzicht maakte het nog moeilijker om een beslissing over het aanbod in Coolangatta te nemen. De dagen die ik vervolgens in Coolangatta doorbracht waren ontnuchterend. De eigenaar van de praktijk was een jonge Duitse architect die volgens zijn zeggen naar Coolangatta ligt in Queensland, in het uiterste noordoosten Duitsland terug moest keren om zijn vaders praktijk over te nemen. De jongeman had zijn praktijkje over een peri ode van slechts twee jaar opgebouwd en een solide basis scheen te ontbreken. De hoeveelheid werk in voorberei ding was teleurstellend. Het zou uiterst moeilijk zijn om me volledig in te werken in de korte tijd vóór de eigenaar ging vertrekken. Ik moest een aanzienlijk bedrag betalen voor goodwill dat van weinig waarde zou kunnen blijken te zijn. Bovendien was de beschikbare flat uiterst klein voor ons zessen. Ik durfde geen besluit te nemen totdat mijn onderhoud met de Brisbane City Council achter de rug zou zijn. Dit onderhoud leek veelbelovend en ik had de indruk dat mijn kans om de baan te krijgen groot was. Nadat ik mijn situ atie met Ans had doorgepraat besloot ik het aanbod in Coolangatta af te wijzen. Intussen hadden we acht weken op kosten van de over heid in het hostel doorgebracht. De 'Employment Service' begon er op aan te dringen dat ik aan 't werk moest, zo nodig iets dat geen vakkennis vereiste. Hoewel er ge noeg timmermanswerk beschikbaar was moest ik mijn vakbekwaamheid daarin aantonen om de vereiste 'ticket' van de vakvereni ging te verkrijgen. Zonder een 'Union ticket' was het vrijwel onmogelijk om werk als een geschoold vakman te vinden. Ik ging naar de Trades Hall' om mijn geluk te beproeven. Het hielp dat ik in mijn pas poort als 'architect' stond ingeschreven - zodoende maakten ze me zonder ver dere argumenten lid van de 'Carpenters Union'. Het noodlot wilde dat me een job als betontimmerman werd toegewezen, werk waarin ik geen enkele erva ring had. Al gauw kreeg ik het te kwaad met mijn gevoelens. Ik had de mogelijkheid voor zien dat ik opnieuw onder aan de ladder zou moeten VICTORIA 38

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 20