Uit het dagboek wo Gijjs Oskam 7© jaar Naar Sinckelsant Dick: "Op zekere dag zei ik tegen Lotte: 'Ik word 60, we stoppen er maar mee hoor.' Ondanks het vele werken teerden we in. Bovendien kreeg ik rugklachten. Iemand in de kennissenkring wist'een leuk huissie' in Callantsoog te koop. De woning aan Sinckelsant behoorde aan Jan Bruin, die overleden was. Het huis stond nog niet in de verkoop. Dus gingen we kijken. En zo kwamen we hier terecht. Ik bleef mijn broer regelmatig helpen op het bedrijf. Het werk bleef me trekken en zo had ik de zorgen niet. Ik teel de zelf wat jaren consumptie-aardappelen. Het bleek een zo goed product en werd heel bekend in Den Helder. Ik kreeg het er druk mee. Elke zaterdag kon ik een bestelwa gen vol uitventen. Een ventvergunning kreeg ik trouwens niet van de gemeente, maar mocht wel op bestelling leve ren. Dat vond ik nog beter." Tot slot Na 30 jaar landleven was de tijd van op reis gaan aan gebroken. Het eerste tripje ging met het vliegtuig naar Rome. Daarna werd een caravannetje aangeschaft, later ingeruild voor een hele grote. Ook een paar keer met een busreis mee. Ze keken rond in Oostenrijk, Scandinavië, Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Engeland en verza melden zo veel leuke herinneringen. Dit jaar herdenken we dat het 70 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd. Dorpsgenoot Gijs Oskam, toen nog een tiener, heeft gedurende de hele oorlog een dagboek bijgehouden. Hieron der kunt u gedeelten lezen van de ervaringen van Gijs in de dagen rondom 5 mei. Dinsdag 1 mei 1945 Ruw en koud. Later knapt het op. 's Middags gaan er on geveer een 100 Duitsers op gestolen fietsen langs en een stuk of 10 paard en wagen. Ze komen van Breezand en zijn de nieuwe bezetting van Callantsoog. Woensdag 2 mei 1945 De koeien gaan van stal en ze beginnen de stallen schoon te maken. 's Avonds komen er Duitsers bij Brak om een koe. Ze gaan tenslotte met 2 stierkalveren weg en ook bij Hoogvorst nemen ze er 2 mee. Donderdag 3 mei 1945 Thuis maken ze schoon, 'k Ben bezig een circulaire op stencil te zetten voor de landbouwers om hen in kennis te stellen van de bevoegdheden van de bezetten de macht t.a.v. vorderingen Voor de gevorderde fietsen kan nu ook een declaratie ingediend worden. Vrijdag 4 mei 1945 's Avonds komt tot onze grote verbazing Ernst, de Duitse soldaat. Hij is op weg naar Texel met 2 man, een paard en een wagen. Hij vraagt of ze vannacht ingekwartierd kun nen worden, wat hun toegestaan wordt. De paarden gaan in de schuur, de anderen in het hooi. Zaterdag 5 mei 1945 Mooi weer. Omstreeks 7 uur als ik mij was, komt vader binnen. Nou de krieg is voorbij. Rehorst is gister avond half tien al in Hollywood gekomen. Hij bracht het eerste bericht, 'k Haal de vlag al tevoor schijn doch hang hem nog niet uit. Cor en ik zullen samen naar Hol lywood gaan. Ik haal Cor zijn fiets van zolder tot grote verbazing van de ingekwartierden. Deze nemen het nogal licht op, vooral Ernst. We zullen net weggaan als J. Unk, de boodschapper van van morgen, komt zeggen dat het niet waar is. Het is half negen. Verbijs tering. 10.30 uur. Er is nog geen verandering gekomen. De zender houdt vol, dat Nederland vrij is. Op de toren van Schagen en boerderijen bij 't Zand zien we de vlaggen waaien. In 't Zand is alles oranje en vlaggen en daar doen de Duitsers niets. Zondag 6 mei 1945 't Is erg ruw. 'k Hang ook bij ons de vlag uit en maak dan een kaasje.

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 19