Sleutels aan de Langevliet Dymph Molenaar Dick (85) en Lotte Sleutel-Groet (83) weten een hoop te vertellen als ze terug kijken naar het verleden. Allerhande boerenwerk werd er verricht op hun bedrijf aan de Langevliet. Ze maakten er mooi en lelijk mee. De ene na de andere herinnering komt boven borrelen. Dick was altijd herkenbaar aan zijn uitzonderlijke lengte van 2.03 meter. Voor die tijd extra opvallend. Tegen woordig rijdt hij 'opgevouwen' met een scootmobiel. Grootvaders van Dick "Het grote bedrijf van de familie Van Zanten bestond uit twee boerenplaatsen. De ene aan de Langevliet, de an dere aan de Rijksweg. De landerijen grensden aan elkaar. Mijn opa, Dirk Sleutel, kocht de boerderij aan de Lange vliet. Zijn vrouw heette Trijntje Blankman. Opa had ver schillende bestuursfuncties in Julianadorp en Den Helder: hij zat bij de Rabobank, de Dorsvereniging, de Coöpera tie, de Melkfabriek. In besturen zitten was zijn liefhebberij. Opa Gerrit Keizer aan moederskant was vletschipper en voer met een trekschuit op Alkmaar. Hij haalde bijvoor beeld de bakstenen voor het bouwen van de kerk in Julia nadorp. De tocht ging via het Noord Hollands kanaal en de Callantsogervaart, waarna de stenen werden uitgeladen. Door zijn beroep was opa niet veel thuis in Breezand." Vader Sleutel "Mijn vader, Gerrit Sleutel, werd geboren in 1902 in de gemeente Den Helder, net als zijn broer Jan die vier jaar jonger was." Nadat de jongens de lagere school doorlo pen hadden, verhuisde het gezin naar Langevliet 6. De broers groeiden daar verder op en leerden aanpakken in het boerenwerk. Het was een gemengd bedrijf, gewassen telen en koeien, schapen, geitjes houden. Een vette koe ging van de hand voor 15 gulden op de veemarkt in Purmerend. Dat was in die tijd een mooi bedrag. Toen opa Sleutel vijftig werd stopte hij met werken en ging rentenieren in Bergen. Jaren later kreeg opoe Sleutel een hersenbloeding. Waarna de grootouders naar zorgcen trum Huize Westerlicht in Alkmaar verhuisden. Een eigen bedrijf "Vader en zijn broer namen het boerenbedrijf over. Na verloop van tijd kregen ze allebei verkering en werden er trouwplannen gemaakt. Vader kreeg kennis aan mijn moeder, Trien Keizer. Hoe mijn ouders elkaar ontmoet hebben weet ik niet. Mijn moeder had twee zussen, de ene was getrouwd met een timmerman, de andere bleef vrijgezel. Twee gezinnen op één plaats dat ging niet, er moest een tweede boerderij komen. Opa Sleutel kocht daartoe het andere boerenspul van de familie Van Zanten aan de Rijksweg, nummer 14 Zo kon vader op een eigen bedrijf aan de gang. Ik ben er in juni 1928 geboren. Na mij kwam mijn zus Tiny in 1932 en als verrassing tien jaar later in 1938 een na komertje: mijn broer Gert. Eenmaal van de lagere school af, volgde ik wat agrarische cursussen waarna ik meteen volop aan het werk kon op de boerderij. Van doorleren was geen sprake. Ik wou graag boeren en vond het werk prettig en al doende kreeg ik het onder de knie. Vader ging, net als mijn opa, veel weg naar vergaderingen, hij was dijkgraaf." Vrijgezel "Ik was haast altijd aan het werk en had geen tijd om achter de meiden aan te gaan. Dat stond vader slecht aan, die 'wou wel eens wat zien' waar het om verkering ging. Ik was onderhand 27. Als het kermis was in 't Zand, pakte ik de fiets en ging ik te dansen. Maar daar bleef het bij. Om een uur of elf naar huis. Het was dan nog lang niet afgelopen, maar ik moest de volgende ochtend weer vroeg op. Vader had een prachtig mooie auto, een Ford V8 in lichtblauw uitgevoerd, een De boerderij aan de Langevliet foto fam. Sleutel

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 16