Een inspectie van Turkestaanse militairen door een Duitse officier en onderofficier. Behalve de vierde persoon van rechts lijkt het niet echt het toonbeeld van discipline. (foto, origineel in Das Bundesarchiv, Koblenz) Drie keer begraven Op grond van hun etnische voorkomen werden de Tur kestaanse militairen door de bevolking van Callantsoog voor Mongolen en soms ook voor Afghanen aangezien en over het algemeen gemeden. Temeer ook omdat ze geen woord Nederlands spraken en slechts een enkel woord Duits dat meestal niet verder kwam dan de aange leerde commandotaal. Een gezellig praatje met de locale bevolking zat er dan ook niet in. Daarnaast zouden ze in een vrij korte tijd, uitzonde ringen daargelaten (zie o.a J. de Vries, Intocht vanuit het Oosten, de Clock nr.1 maart 2005), een tamelijk slechte reputatie opbouwen. Plunderingen en berovingen van burgers in de omgeving was hun niet ongewoon. Bij onderlinge twisten kwam het nog wel eens voor dat ze el kaar overhoop schoten. Zo schoot op 17 augustus 1943 Gruppenführer Adulajew zijn Zugführer Rasikow het graf in. Beiden behoorden tot de 1e Compagnie en waren op dat moment in Callantsoog gelegerd. Sowieso waren ze wat trekkergevoelig want het niet opvolgen van een eerste sommatie om halt te houden werd prompt gevolgd door een kogel. Dit over kwam de achtentwintigjarige heer Vlietstra in 't Zand. Na een sommatie tot stoppen niet te hebben gehoord werd hij door een Turkestaan prompt van zijn fiets geschoten. Enkele uren later bezweek hij aan de verwondingen. Ook meisjes en vrouwen werden nog wel eens lastig gevallen hoewel het de Turkestanen door de Duitsers was verbo- Turkestaanse militairen van het Turkestanisches Infanterie-Bataillon 787 in juni 1944 in Hotel Café Restaurant Jagerslust te St. Maartensvlotbrug. Op grond van hun etnische voorkomen is het niet verwonderlijk dat zij door de inwoners van de Zijpe en Cal lantsoog voor Mongolen werden aangezien. Inwoners van Schagen dachten zelfs met Japanners van doen te hebben. De soldaten op de linkerfoto dragen nog een Sovjetuniform dat van Duitse rangtekens is voorzien. De soldaten op de rechterfoto dragen een Duits uniform. (foto K. Homan, voormalig uitbater HCR Jagerslust, via Ben van Kralingen) 32

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 14