Ostbataillone Ostlegione Infanterie-Bataillone Turkestanisches Legion Turkestanisches Infanterie- Bataillone (33) Aserbajdshanisches Legion Aserbajdshanisches Infanterie-Bataillone (15) Osttruppen Turk-Bataillone Nordkaukasisches Legion Nordkaukasisches Infanterie-Bataillone (9) Georgisches Legion Georgisches Infanterie-Bataillone (14) Armenisches Legion Armenisches Infanterie-Bataillone (13) Wolgatatarisches Legion Wolgatatarisches Infanterie-Bataillone (8) Een Ostlegion bestond op haar beurt weer uit verschil lende bataljons die circa 1000 manschappen telden. Deze bataljons stonden onder leiding van een Duitse majoor of kapitein. Een bataljon bestond weer uit compagnieën van circa 150 man en deze op haar beurt weer uit pe lotons van circa 30 man die onder leiding van een ser geant stonden. De kleinste eenheid was een sectie van acht tot tien man. Toch niet geheel gerust op de loyaliteit van deze voormalige Sovjetmilitairen werden zij door de Duitse legerleiding weinig aan het front en vooral in het achterland geplaatst. Zodoende verschenen er in maart 1943 vreemde figuren in Callantsoog. Russisch en ook verder werd alleen Russisch gesproken. In maart 1943 vertrok het Bataillion naar Nederland waar het deel zou gaan uitmaken van de Duitse 347 Infanterie- Division. Deze Infanterie-Division was op 3 oktober 1942 als bodenstandige Division für die Niederlande opge richt voor garnizoenstaken in Nederland en vooral belast met de verdediging van de Nederlandse kust vanaf de sector IJmuiden tot aan de Waddeneilanden. Tactisch en operationeel viel hetTurkestanisches Infanterie-Bataillion 787 echter onder de Küstenverteidigungsabschnitt (KVA) Schagen met haar hoofdkwartier aldaar in het Heeren bosch (Herenbosstraat). Op 15 maart 1943 arriveerde de 2e Compagnie van het Turkestanisches Infanterie-Bataillion 787 op het station in Schagen. De bevolking van Schagen die na bijna drie jaar bezetting door Duitse troepen inmiddels wel wat gewend was, keek dit keer toch vreemd op. Zo valt in het boekje Schagen in Oorlogstijd (1946) te lezen: Treinen vol Mongolen kwamen in Schagen aan. De 'Ja- paneezen' zijn aangekomen!, zeiden de Schagenaars. Maar de witte paardestaart met de halve maan, die zij op de wagons geschilderd hadden, wees uit, dat we hier met echte Hunnen van doen hadden! Lachwekkend wa ren de toneeltjes, die zich dan op het station afspeelden. Er was niet de minste discipline. Kon het ook anders, waar deze Mongolen en Duitse officieren elkaar niet ver staan konden. Ook treinen met Brits-Indiërs zagen we passeren, die voor Texel bestemd waren, de tulband op het hoofd. Hulpvolken die zich voor de Duitse oorlogswa gen lieten spannen? De Oost-Compagnie der N.S.B.-ers had hier zijn voorbeeld. Of gepreste krijgsgevangenen, misleide ellendigen? Hun later gedrag versterkte ons in die mening. Schematisch overzicht Osttruppen met het aantal Bataillone volgens opgave van George Tessin: "Verbande und Truppen der Deutschen Wehrmacht und Waffen-SS im Zweiten Weltkrieg 1933-1945'.' Turkestanisches Infanterie-Bataillon 787 TURKISTAN Mouwemblemen van hetTurkestanisches Legion in Duitse krijgsdienst Het Turkestanisches Legion voerde als symbool van her komst de moskee Shah-i Zindeh in Samarkand (Oezbe kistan). Het bestond uit meer dan 30 bataljons waaronder Infanterie-Bataillion 787. Dit bataljon werd op 21 decem ber 1942 te Legionowo bij Warschau (Polen) opgericht. De commandant was Major Eugen Kendzia. De totale sterkte bedroeg 1100 manschappen die afkomstig waren uit Oezbekistan, Turkmenistan, Tadzjikistan, Kirgizië en Kazakstan en die onder de verzamelnaam Turkestan wer den aangeduid. Door de Duitsers waren deze manschap pen op grond van hun herkomst in aparte compagnies ondergebracht al was het alleen maar om onderlinge et nische twisten te voorkomen. Het Turkestanisches Infan terie-Bataillion 787 kreeg te Legionowo gedurende drie maanden een militaire training waarin zij onder andere de commandotaal in het Duits leerden. De gevechtstaai bleef

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 12