Bakkerij Brantenaar Muja Blokker Bezig met het uitdiepen van het leven en werken van de ondernemers op het Dorpsplein rond de jaren vijftig van de vorige eeuw, komen we bij de bakkerij van het echtpaar Brantenaar, die gehuisvest was op nummer 24. Hun persoonlijk archief wordt bewaard door hun neef Willem Barten en hij heeft het ons aangeboden om te gebruiken. kerij, vermoedelijk via een veiling, om eventueel materiaal te kunnen gebruiken. Het pand bestond uit een bakkerij, een winkel en twee woongedeeltes. Jan Eikel werd de nieuwe bewoner/koude bakker. Hij ging elke dag per ket- tenkar (paard en wagen) naar Schagen voor brood om het in Callantsoog uit te venten. Na een half jaar hield Eikel het voor gezien. Zo belandde het jonge echtpaar Antonie Brantenaar werd op 6 november 1901 in Schagen geboren. Hij had een broer en vijf zussen. Zijn ouders runden daar een logement in de Nieuwstraat. Al op jonge leeftijd verliet hij het ouderlijk huis om te gaan werken bij een bakkerij in Anna Paulow- na. In die tijd was je als jong ste knecht in de leer en in de kost bij je werkgever, dus het loon zal niet hoog geweest zijn. Vanaf zijn zeventiende jaar werkte Toon als bakkers- bediende en broodbezorger bij broodbakker C. Breebaart te Schagen, waar hij na drie jaar met een mooi getuig- I a a Trouwfoto van Toon en Ma. schrift vertrok. Hierna kwam hij in dienst bij bakker Dirk Leguit op de Hoep te Schagen. Bakkerij Leguit werd in 1926 overgenomen door de jong ste zoon Klaas S. Leguit. Maartje Barten werd geboren op 3 september 1911 aan de Stroet, gemeente Sint Maarten, dochter van Dirk Bar ten en Trijntje Smit. Hun gezin telde vier kinderen, twee jongens en twee meisjes. Maartje's zusje overleed aan de Spaanse griep. Vader Barten had een café, een paar koeien en een akker. Ma kwam te werken in café De Beurs in Schagen. Tij dens de kermis leerde zij er Toon kennen. Zij trouwden op 8 mei 1934 te Sint Maarten. In 1923 brandde in Callants oog de bakkerij van Bas en Geert van Delft op de Buurt af. Er kwam een nieuw ge bouw voor rekening van Piet Slijkerman, maar die raakte in 1932 failliet (zie de Clock jrg. 14, nr. 3). Bakker Klaas Leguit kocht daarna de bak- Ma Brantenaar voor de winkel met woongedeeltes.

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 8