rt van Via ons lid Jan Kranenburg uit Elburg kwam de redactie in het bezit van onderstaand artikel over Geert van Wou, de man die ook de eeuwenoude klok van Callantsoog heeft gegoten. Het is opgenomen in de Canon van Overijssel. We hebben toestemming om het te plaatsen, waarvoor onze dank. Het is interessant om wat meer te weten te komen van de klokkengie ter, die als magistraal bekend stond. We geven deze informatie daarom graag aan u door. Heffe Meijering Inleiding Misschien heeft Thea Beekman in haar Hasse Simonsz- dochter wel het mooiste verhaal over Geert van Wou ver teld. In dit historische, maar spannende jeugdboek, gaat klokkengieter Geert van Wou in opdracht van het Kamper stadsbestuur naar Amsterdam om klokkenbrons te kopen. Omdat Van Wou een hekel aan varen had, meed hij de Zuiderzee en reisde hij met paard en wagen. Het reisge zelschap wordt achter Elburg door roofridders overvallen en gevangen genomen. Het stadsbestuur van Kampen is zeer verbolgen. Waarom? Omdat ze hun geld kwijt zijn? Of omdat Van Wou nu de gewenste klokken niet zou kun nen gieten? Van Wou: 1450-1480 Geert van Wou werd rond 1450 in Nijmegen geboren als zoon van klokkengieter Willem van Wou. Hoewel hij het vak bij zijn vader had geleerd, ging hij ook naar goed Mid deleeuws gebruik bij een andere vakman in de leer. Die vond hij in Willem Hoernken in Den Bosch. Toen deze klokkengieter overleed, zocht zijn weduwe een bedrijfs leider tot de tijd dat een van haar tien kinderen de gieterij zou kunnen overnemen. Voor de jonge Van Wou was dit een uitdaging. Toch heeft hij het bedrijf niet tot bloei kun nen brengen. Concurrentie van de Bossche gieter Moer heeft hierbij een rol gespeeld. Ook begonnen gieters uit de zuidelijke Nederlanden spelers op de klokkenmarkt te worden. In 1480 vertrok Geert van Wou naar Kampen om aldaar emplooi te zoeken. Waarom naar Kampen? In die tijd bevonden zich in de IJsselsteden geen klokkengieters van belang. Ook in de noordelijke gewesten waren geen bronsgieters gevestigd. Hoewel de bloeitijd van Kampen feitelijk voorbij was, bestond er nog wel een levendige handel. Schepen uit Vlaanderen, de Rijnstreek en het Oostzeegebied wisten met hun vracht nog altijd moei teloos de IJsselkade van Kampen te vinden. Daarnaast waren weliswaar de St Nicolaaskerk en de Onze-Lieve- Vrouwekerk zojuist voltooid, maar ze misten nog steeds een gelui. Maar minstens zo belangrijk was, dat elke klok kengieter ook kanonnen ('bussen') kon gieten! En hoewel het in deze streek rustig was - in tegenstelling tot Gelre -, hier zou ook de oorlog kunnen toeslaan. Vast en zeker dat daarom de schepenen van onze stad er alleszins belang bij hadden, dat ze over een bekwame bussengieter zou den kunnen beschikken. Toen Van Wou in 1480 in Kam pen aankwam, moet hij de herstelwerkzaamheden van muren en poorten hebben waargenomen. De klok in de toren van Callantsoog 2

De Clock van Callens-Ooghe | 2015 | | pagina 4