De protestactie tegen het vlakken van de kerkenollen Op 24 april jl. organiseerde de Dorpsraad een informatieavond over de invulling van het project Kust op Kracht in Callantsoog. Daarin was ook opgenomen een uitbreiding van het parkeerter rein Kiefteglop met de gemeentelijke nollen tegenover het kerkhof, de Kerkenollen. En de aan leg van een schelpenpad door de lage nollen naar het strandslag Kiefteglop en herinrichting van de berm langs de Zuidschinkeldijk Een plan, al eerder door de gemeente Zijpe voorgesteld, maar lijnrecht in tegenstelling met het beleid van de raad van de oude gemeente Callantsoog. Deze wilde de karakteristieke entree van het dorp bewaren. En in lijn daarmee heeft de Histori sche Vereniging de afgelopen jaren duidelijkheid proberen te krijgen over de bestemming van de gemeentelijke nollen, maar zonder resultaat. Al op de Dorpshuisvergadering klonk scherp protest. Door de Historische Vereniging, de stichting Callantsoger Erfgoed, de Dorpsraad, om wonenden en het Zijper landschap werd direct een actiecomité gevormd. Eerst werd een ansicht van de nollen, gemaakt door Nelly Veer, gestuurd aan alle leden van de Provinciale Sta ten, het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en de Gemeenteraad van Schagen. Daarop werd steun gevraagd voor het behoud van de nollen. En nog voor de zomervakantie volgde een handtekeningenactie. Co Rosenboom, omwonende, zorgde binnen een week voor de protestkaarten. De actie kreeg publiciteit van de krant, Schagen FM en TV Noord-Holland. Dorpsbrede steun volgde, hele families tekenden de kaarten. Op 1 juli was een vergadering op het gemeentehuis, uitgeschreven door de wethouders Jelle Beemsterboer en Sigge van der Veek, met ambtenaar Bart-Jan Odie en vertegen woordigers van de genoemde protesteerders, individu ele burgers en ondernemers. Dit leidde tot een afzien van de uit breiding en een onderzoek naar de herindeling van het bestaande parkeerterrein. En bij een later onderhoud met Marcel Haas van Natuurmonumenten bleek dat nu ook het plan voor het wandelpad door de lage nollen van Natuur monumenten van de baan was. De handtekeningkaarten kon den pas na het zomerreces aan de voorzitter van de Commissie Ruimte in het Schager Gemeen tehuis overhandigd worden. Het waren er maar liefst 906 met daarbij nog eens 292 adhesie betuigingen via facebook. Dries Blokker noemde daarbij in een korte toespraak de blijdschap van de ondertekenaars toen het plan om de entree van Callantsoog te vernielen van tafel was. Wel waarschuwde hij voor toekom stige herindelingen, waarbij het oude Zijperplan weer ter tafel gebracht kan worden. Het achteraf aanbieden van de handtekeningen moest dan ook gezien worden als een pro-actief protest. Hij eindigde zijn toespraak met een va riant op een vers van Valerius: O Callantsoog, let op uw saeck, De tyt en stont is daer, Op dat nu in den hoeck niet raeck Uw schoonheyd die, voorwaer, Uw oude raad heeft dier gekocht. 62

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 2